Branża turystyczna w USA chce paszportów szczepionkowych
Branża turystyczna w USA domaga się wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Są przekonani, że dokument ożywi branżę i pozwoli na wznowienie działalności wielu przedsiębiorstwom. Linie lotnicze i ponad 20 organizacji zwróciło się ze swoją prośbą do rządu.
-
Linie lotnicze oraz inne organizacje związane z sektorem turystycznym w USA apelują o wprowadzenie paszportów szczepionkowych
-
Chcą, by dokument zawierał informacje o przyjęciu preparatu lub wykonaniu testu przez podróżnego
-
Ma to pobudzić ruch turystyczny i przywrócić podróże międzynarodowe, które od marca 2020 roku pozostają prawie całkowicie wstrzymane
Komisja Europejska pracuje nad stworzeniem paszportów szczepionkowych dla UE, a podobnego rozwiązania domaga się też branża turystyczna w USA. Airlines for America (organizacja zrzeszająca największych przewoźników w Stanach Zjednoczonych), związki zawodowe stewardes, Amerykańska Izba Handlu oraz inni przedstawiciele branży turystycznej wystosowały list do władz kraju .
Twierdzą, że wprowadzenie dokumentów potwierdzających zaszczepienie się lub prezentujące wynik testu na COVID-19, ma szansę odmrozić amerykańską branżę turystyczną. Znajduje się ona w kryzysie od marca 2020 roku, gdy kraj ten niemalże całkowicie zamknął granice dla zagranicznych podróżnych.
Branża turystyczna w USA domaga się paszportów szczepionkowych
O sprawie poinformował elektroniczny serwis CNBC. Autorzy listu do prezydenta i władz, proszą, by Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób wystosowało potwierdzenie, że przyjęcie preparatu przeciwko COVID-19 pozwala na bezpieczne podróże .
Domagają się również zaktualizowania wytycznych dla podróżnych i określenia standardów cyfrowego zaświadczenia . Sugerują, by znalazły się w nim podstawowe informacje dotyczące stanu zdrowia okaziciela w kontekście pandemii koronawirusa.
Zaznaczają jednocześnie, że nadal chcieliby utrzymać środki reżimu sanitarnego, takie jak maseczki czy zachowywanie dystansu społecznego .
– Chcemy jasno podkreślić, że na tym etapie nie opowiadamy się za zniesieniem czy luzowaniem głównych zasad ochrony zdrowia publicznego, [...] które sprawiają, że podróże są bezpieczniejsze i zmniejszają transmisję wirusa – podkreślają w piśmie skierowanym do koordynatora ds. walki z COVID-19 w Białym Domu, Jeffreya Zientsa.
Certyfikat na podobnych zasadach chciałaby wprowadzić Komisja Europejska. Niedawno opublikowano pierwszy projekt nowego dokumentu . Zakłada on, że byłyby w nim informacje o szczepieniu, wyniku testu na COVID-19 lub przejściu choroby przez podróżnego . Dzięki niemu turyści, którzy przyjęli preparat przeciwko koronawirusowi, byliby zwolnieni np. z obowiązkowej kwarantanny, której wymagają niektóre kraje.
Biały Dom jednak ostrożnie odnosi się do kwestii podróży międzynarodowych. W poniedziałek rząd odesłał do rekomendacji dr Rochelle Walensky, dyrektorkę CDC. Stwierdziła, że czas pandemii nie jest dobrym okresem do podróżowania. Podkreśliła też, że istnieją obawy o rozwój epidemii w USA, gdy ludzie zaczną masowo wychodzić z domów, podróżować i kontaktować się z osobami niezaszczepionymi .
USA zapowiada otwarcie się dla turystów
Zakaz podróżowania do USA został przedłużony przez prezydenta Joe Bidena do 21 kwietnia . Pojawiają się jednak nieoficjalne informacje, zgodnie z którymi Stany Zjednoczone jednak nie pozostają bierne wobec nacisków ze strony branży turystycznej .
Choć obostrzenia w podróżach przedłużono, to pojawiła się data ich rzekomego poluzowania. Media spekulują, że w połowie maja na teren USA dostać się będą mogli obywatele Meksyku, Kanady, Brazylii, Wielkiej Brytanii oraz krajów członkowskich Unii Europejskich .
Administracja rządowa podobno ma bardzo uważnie monitorować sytuację epidemiczną w kraju. Szczególny nacisk położony będzie na występowanie nowych mutacji choroby. Jeśli w kolejnych tygodniach nie dojdzie do pogorszenia, to może zapaść decyzja o wznowieniu ruchu turystycznego, nie wiadomo jednak, na jakich zasadach będzie on mógł się odbywać .
Przypomnijmy, że obecnie, zgodnie z informacjami przekazywanymi przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, obywatele 14 krajów (w tym Polski) mają zupełny zakaz przekraczania granicy USA .
Pozostałe osoby zobligowane są do przedstawienia negatywnego testu na COVID-19 lub pozytywnego wyniku badania, wraz z zaświadczeniem lekarskim o możliwości odbycia podróży (komplet dokumentów tworzy tzw. dokumentację wyzdrowienia).
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
Będą kary dla Polaków za wyjazdy za granicę? Minister zabiera głos
-
W nocy przekazali tragiczną wiadomość. Zygmunt i Grzegorz nie żyją
-
Zaostrzają przepisy pandemiczne. Sami możemy płacić za kwarantann
Źródło: Turystyka.rp.pl/Gov.pl