Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Turyści spacerują po zamarzniętym Bałtyku. Synoptyk ostrzega: "Skrajna nieodpowiedzialność"
Ania Radke
Ania Radke 18.02.2021 21:00

Turyści spacerują po zamarzniętym Bałtyku. Synoptyk ostrzega: "Skrajna nieodpowiedzialność"

zamarznięty Bałtyk
fot. Twitter/ @Marina29900424

Zdjęcie Bałtyku skutego lodem wywołało ogromne poruszenie wśród miłośników polskiego morza. W ostatnich latach nieczęsto można było oglądać bałtycką plażę skutą lodem. Taka bajkowa sceneria może nieść ze sobą poważne zagrożenie, jeżeli turyście zabraknie wyobraźni.

Wejście na zamarznięty Bałtyk może być niebezpieczne

Turyści i mieszkańcy odwiedzający w lutym Bałtyk mogą podziwiać zamarzniętą taflę wody. Wiele osób postanowiło osobiście sprawdzić, jak się spaceruje po zmrożonym morzu. Niedawno udostępniliśmy zdjęcie z Międzyzdrojów, które opublikował Piotr Pilek. Bardzo szybko pobiło ono rekordy popularności. Zdjęciami na Twitterze pochwaliła się również pani Marina.

Jak się jednak okazuje, chociaż widok zamarzniętego morza robi na turystach ogromne wrażenie, lepiej podziwiać go z dystansu. Synoptyk w rozmowie z WP wytłumaczył, dlaczego pod żadnym pozorem nie należy spacerować po zamarzniętym Bałtyku.

- Wchodzenie na lód na Bałtyku jest skrajną nieodpowiedzialnością. Nie wolno tego robić, ponieważ może się zarwać w każdym momencie. Wydaje się, że to gruba tafla lodu, ale jest poprzerywana – mówi w rozmowie z WP Grzegorz Walijewski, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zagrożenie niesie ze sobą nie tylko spacerowanie po zamarzniętym morzu. Jak wytłumaczył Walijewski, najbardziej niebezpieczne są rzeki. Wspomniał również o zamarzniętych jeziorach, które, chociaż obecnie pokryte są grubą warstwą lodu, nie powinny wzbudzać pełnego zaufania.

- Nie wolno wchodzić na lód na morzu, ale też na lód na rzekach. Tam jest naprawdę śmiertelnie niebezpiecznie, ponieważ kiedy wpadniemy do wody, nurt rzeki pociąga nas dalej i katastrofa gotowa - tłumaczy synoptyk w rozmowie z WP.

- Na jeziorach grubość pokrywy wynosi od 20 cm i więcej, ale w najbliższym czasie dodatnie temperatury spowodują, że ta grubość będzie troszkę mniejsza. Trzeba też pamiętać, że jeziora odmarzają od brzegu - mówił Walijewski. - W najbliższym czasie będzie coraz bardziej niebezpiecznie jeśli chodzi o ten lód.

Synoptyk opowiedział również, że lód na rzekach niesie ze sobą również dodatkowe zagrożenie, jakim jest ryzyko zatorów. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP