Turysci.pl
samolot wizz air

fot. Pixabay/ HubertPhotographer

Awaryjne lądowanie samolotu WizzAir w Katowicach

15 Czerwca 2021

(Ostatnia zmiana: 9 Lipca 2021)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Samolot linii Wizz Air z Katowic do Zaporoża na Ukrainie musiał awaryjnie lądować na lotnisku w Pyrzowicach. Tuż po starcie maszyny doszło do awarii. Na pokładzie znajdowało się 153 pasażerów, nikomu nic się nie stało.

Samolot linii Wizz Air wystartował z lotniska w Katowicach-Pyrzowicach we wtorek 15 czerwca o godz. 12.40. Krótko po starcie wykryto jednak usterkę, która była powodem awaryjnego lądowania na lotnisku startowym.

Ceny za tydzień nad Morzem Bałtyckim

Ile kosztuje tydzień wczasów nad Bałtykiem? Ceny wyższe niż rok temu

CZYTAJ DALEJ

Awaryjne lądowanie samolotu w Pyrzowicach

Jak poinformował dziennikarz RMF FM Marek Wiosło, pilot podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu w Pyrzowicach po tym, jak wykryto usterkę techniczną związaną z podwoziem.

Zanim jednak samolot mógł wylądować, musiał wypalić paliwo, którego w baku było zbyt dużo. Z tego powodu przez godzinę krążył nad Dąbrową Górniczą. O godz. 14:00 przystąpił do awaryjnego lądowania.

- Startujący samolot jest ciężki m.in. z powodu zatankowanego do pełna paliwa. Żeby wylądować bezpiecznie, konieczne jest obniżenie tej wagi do wielkości określonej przez producenta - mówił w rozmowie z RMF Piotr Adamczyk z Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

Jak dodał, ten konkretny model samolotu nie ma możliwości zrzutu paliwa. Musiało zostać ono więc spalone podczas lotu w okolicach portu lotniczego.

Lądowanie odbyło się w asyście lotniskowej służby ratowniczo-gaśniczej. Na miejsce udały się również około 20 zastępów straży pożarnej, a także helikopter LPR, jednak nie było konieczności ich interwencji.

Samolot Airbus A320 bezpiecznie wylądował na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach o godz. 14.15. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Pasażerowie zostali przepakowani do innego samolotu, który miał wylecieć z Katowic po godz. 15.00.

Według informacji przekazanych przez SE przyczyną awarii było niedomknięcie się luku przedniego podwozia, co sprawiło, że nie można było kontynuować lotu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet, SE

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zachód słońca na Kozim Wierchu hitem sieci. Turyści zachwyceni

Czytaj więcej >

Polska

Ostrożnie podczas wyjazdu. IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwem na drogach

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów po polskiej stronie Tatr. Mniej narciarzy na Słowacji

Czytaj więcej >

Polska

Martyna Wojciechowska wspomina zdobycie Korony Ziemi. "Jeden z najlepszych dni w moim życiu"

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Polska

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Na szlakach panują bardzo trudne warunki

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia commons/ Aneta Pawska/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Polska

Można jeszcze znaleźć noclegi na ferie w Karpaczu. Ceny mogą jednak zniechęcić

Czytaj więcej >