Atak na turystów na słynnej wyspie. Tłumy Polaków spędzą tam wakacje
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Tysiące turystów z naszego kraju postanowiły spędzić je na tunezyjskiej wyspie Dżerbie. Niestety w środę 10 maja doszło tam do ataku w pobliżu synagogi.
Tunezja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych . Turyści doceniają zwłaszcza szerokie i piaszczyste plaże Dżerby. Niestety ta rajska wyspa w środę stała się miejscem tragedii.
Atak na pielgrzymów w Tunezji
Jako jedna z pierwszych o tragedii w Tunezji poinformowała redakcja CNN. Powołując się na tunezyjską agencję informacyjną, amerykańscy dziennikarze poinformowali, że w wyniku strzelaniny zginęło co najmniej pięć osób. Do ataku doszło w pobliżu słynnej synagogi El Ghriba na Dżerbie. Jest ona kierunkiem pielgrzymek setek Żydów z Europy i Izraela.
Z informacji przekazanych przez tunezyjskie MSW wynika, że sprawcą ataku był żołnierz pełniący wartę w pobliskiej bazie marynarki. Mężczyzna miał zastrzelić kolegę z oddziału, a następnie odebrać mu amunicję i zaatakować pielgrzymów i strażników. Napastnik zginął na miejscu.
Na Dżerbie zginęli turyści
Z przekazanych dziennikarzom informacji wynika, że wśród ofiar są trzej pracownicy ochrony, którzy zabezpieczali imprezę. Dwóch zginęło na miejscu, trzeci zmarł w szpitalu na skutek odniesionych ran.
Niestety podczas ataku na synagogę zginęli również dwaj pielgrzymi. Jeden z nich był 42- letnim Francuzem. Drugą ofiarą był 30-latek z obywatelstwem tunezyjskim i izraelskim. Francuskie MSZ potępiło już działania napastnika i napisało wprost o "ohydnym ataku". W oficjalnym komunikacie wyrażono również zaniepokojenie i głęboki smutek.
"Składamy najszczersze kondolencje pogrążonym w żałobie i wyrażamy szczerą solidarność z narodem i władzami Tunezji. Nasza ambasada i pracownicy są mobilizowani do udzielania wsparcia rodzinie naszego rodaka i naszym współobywatelom dotkniętym atakiem" - dodała francuska dyplomacja
Czy wakacje w Tunezji są bezpieczne?
Niestety to nie pierwszy raz, kiedy w synagodze El Ghriba na Dżerbie dochodzi do tragicznego w skutkach ataku. W 2002 roku w wyniku działań zamachowca samobójcy zginęło 21 osób.
Od tego momentu Tunezja poczyniła jednak ogromne postępy w zakresie bezpieczeństwa. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię turystyki. Dowodem na to mogą być słowa francuskiej dyplomacji. Jej przedstawiciele podziękowali tunezyjskim siłom bezpieczeństwa za szybką reakcję.
- Tunezja w ostatnich latach poczyniła wiele w zakresie bezpieczeństwa na poziomie obiektów jak i szeroko rozumianych miejsc turystycznych. Wdrożono szkolenia dla pracowników i inspektorów, wzmożono kontrole w sektorze turystycznym, mające na celu zagwarantowanie przestrzegania nowych norm i standardów bezpieczeństwa. Dużo zostało dokonane w tej kwestii, żeby turyści czuli się bezpiecznie w Tunezji - zapewniała niedawno w rozmowie z redakcją Turyści.pl Raja Ammar , Dyrektor Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Warszawie.