Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Powstał ranking biur podróży. Zaskakujące, ile zarabiają na każdym turyście
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 10.05.2023 15:03

Powstał ranking biur podróży. Zaskakujące, ile zarabiają na każdym turyście

Plaża
Fot. Pixabay

Turystów można podzielić na dwie grupy. Jedni decydują się na samodzielne zorganizowanie wyjazdu, drudzy wolą w tej kwestii zdać się na biuro podróży. Wiadomo już, z którego biura w 2022 roku najchętniej korzystali Polacy, a także jak wyglądały ich zyski.

Wakacje z biurem podróży to z pewnością rozwiązanie mniej stresujące niż samodzielne podróże. Klienci touroperatorów najczęściej wybierają wczasy w standardzie all inclusive, a na trasie lotnisko-hotel-lotnisko mają zapewniany transfer. Jak się okazuje, w 2022 roku taką opcję wybrało więcej osób niż w 2019 roku.

Ranking polskich biur podróży. Na polskim rynku rządzi "wielka czwórka"

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata we współpracy z "Rzeczpospolitą" podsumowały 2022 rok. Dzięki pozyskaniu danych finansowych największych touroperatorów w Polsce mogli stworzyć kilka rankingów biur podróży. 

W zależności od tego, jakie czynniki są brane pod uwagę, pozycje w rankingu szybko się zmieniają. Jednak podstawowy wniosek pozostaje niezmienny. Polskim rynkiem turystycznym rządzi "wielka czwórka", czyli TUI Poland, Itaka, Rainbow i Coral Travel.

Przed rokiem przychody wszystkich badanych biur podróży wyniosły 13 miliardów złotych. Mimo wzrostu o 77 proc. ostateczny zysk firm spadł o 25 proc. i wyniósł 161 milionów złotych. Jednym z głównych powodów takiej sytuacji jest wybuch wojny w Ukrainie, który na moment sparaliżował cały rynek.

Najpopularniejsze biura podróży w Polsce. To z nimi najchętniej latają Polacy

W zestawieniu uważnie przyjrzano się liczbie obsłużonych klientów. Pod tym względem liderem jest biuro TUI, któremu w 2022 roku zaufało 896,8 tys. turystów. Tym samym biuro "otarło się" o wynik z 2019 roku, kiedy to udało się obsłużyć 84,2 tys. klientów więcej (8,6 proc.).

Drugie miejsce zajęła Itaka. Na wakacje z polskim touroperatorem zdecydowało się wyjechać 749,9 tys. osób. Jest to wynik o 139,1 tys. mniejszy niż przed pandemią (16,2 proc.).

Podium uzupełniło biuro Coral Travel, które słynie przede wszystkim z wycieczek do Turcji i Egiptu, ale z każdym rokiem znacznie poszerza swoją ofertę. Z tym operatorem na wakacje przed rokiem poleciało 610 tys. Polaków. Jest to wynik o 209,3 tys. lepszy niż przed pandemią. Tym samym Coral Travel odnotowało ponad 50-procentowy wzrost liczby obsłużonych turystów.

Tuż za podium znalazło się biuro Rainbow, z którego usług skorzystało 544,9 tys. wczasowiczów. W tym przypadku również mówimy o wyniku lepszym niż przed pandemią (o 53,9 tys. turystów). Czołową piątkę uzupełnił Exim Tours z wynikiem 195,1 tys. klientów. Tylko nieco niższym wynikiem może pochwalić się Grecos z 170,9 tys. obsłużonych turystów.

Ile biura podróży na nas zarabiają? Zaskakujący wynik

Ciekawie wyglądają również dane dotyczące przychodów. Pod tym względem na czele rankingu znajduje się Itaka z 3,81 mld przychodów. Drugie miejsce dzięki 3,09 mld złotych zajęło TUI Poland. Podium uzupełniło Rainbow (2,39 mld zł), a czwarte miejsce zajął Coral Travel (1,85 mld).

Ciekawie wyglądają jednak uśrednione dochody w przeliczeniu na jednego klienta. Okazuje się, że na każdym turyście w 2022 roku biura podróży zarabiały tylko 50 zł. To jeden z najsłabszych wyników w ostatnich latach. Gorzej było tylko w 2018 roku, kiedy to biura zarabiały 14,8 zł od osoby i w 2017 roku, wówczas na jednym turyście biura zyskiwały 44,1 zł. W 2020 roku nie wyliczono średniej.