Żywioł uderzył po raz trzeci. Dramatyczne nagranie z Głuchołazów, tyle zostało z ośrodka "Skowronek"
Powodzie w Polsce pozostawiają za sobą niewyobrażalne zniszczenia. Dramatycznie wygląda sytuacja w województwie dolnośląskim i opolskim. Jedno z miejsc, które najbardziej ucierpiało w trakcie wielkiej wody to Głuchołazy — miasto, które od lat jest perełką turystyczną na mapie Opolszczyzny. W wyniku ostatnich zdarzeń uwielbiany przez kuracjuszy ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy “Skowronek" przestał istnieć.
Głuchołazy jak po przejściu apokalipsy
Trwa kolejny dzień nierównej walki z powodziami. W wyniku intensywnych opadów deszczu na południu Polski doszło do gwałtownych wezbrań na rzekach i ich wylewów. Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie, Głuchołazy — to tylko kilka spośród wielu miejscowości zalanych na terenie kraju.
Pomimo szeroko zakrojonych działań prewencyjnych niestety w niedzielę rano most tymczasowy nie wytrzymał naporu wody i uległ zawaleniu. Woda Białej Głuchołaskiej przelała się przez wały broniące Głuchołazów i zalała miasto. Ulice, którymi jeszcze niedawno spacerowali mieszkańcy, zamieniły się w rwące potoki, a potężne fale porywały elementy infrastruktury i samochody. Żywioł był tak silny, że całkowicie zdewastował popularny ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy “Skowronek”.
Tyle zostało z ośrodka "Skowronek" w Głuchołazach. "Wszystko zniszczone, do zera"
Strażacy, policjanci, ratownicy, żołnierze, a przede wszystkim mieszkańcy terenów dotkniętych kataklizmem mierzą się ze skutkami żywiołu, który powoduje coraz większe straty. Na opublikowanych w mediach zdjęciach i nagraniach widać skalę zniszczeń jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych Głuchołazów. Okazuje się bowiem, iż część budynku, a dokładnie ściana kaplicy bł. Luizy Merkert przy ośrodku "Skowronek" runęła.
Z istniejącego od 1882 roku górskiego ośrodka sanatoryjnego i rehabilitacyjnego “Skowronek” przy Instytucie Dydaktyczno-Naukowym im. V. Priessnitza pozostały zalane pomieszczenia, morze błota i szlamu, a także połamane ławki i meble czy rozrzucone sprzęty.
W dniach 14-15 września 2024 powódź wtargnęła w skali niespotykanej wcześniej do naszego Ośrodka. Główny nurt rzeki popłynął prosto na nas... - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie “Skowronka”.
Ruiny budynku w niczym nie przypominają niegdyś tętniącego życiem kurortu, który przyciągał tłumy kuracjuszy z całej Polski ze względu na stosowane tam naturalne metody wodolecznictwa i leczenia klimatycznego.
"Skowronek" trzeci raz pod wodą
To już trzeci raz, kiedy malowniczo położony ośrodek u podnóża Gór Opawskich zniknął pod powierzchnią wielkiej wody zalewającej Opolszczyznę. Pierwsze tego typu zdarzenie miało miejsce w 1903 roku, kiedy to potężny żywioł uderzył w kurort, zmuszając wszystkich kuracjuszy i pracowników do ucieczki. Obiekt stał opuszczony i nikt nie wierzył w jego remont aż do 1919 roku, kiedy to wznowiono działalność uzdrowiskową. Mieszkańcy Głuchołazów z pewnością doskonale pamiętają tragiczne zdarzenia z 1997 roku, gdy fala powodziowa ponownie nawiedziła ich miasto. Wówczas dolne pomieszczenia zostały niemal całkowicie zniszczone.
Najpewniej potrzeba lat, aby usunąć skutki powodzi, a zdewastowane sanatorium odzyskało swoją dawną świetność i znów ugościło kuracjuszy oraz turystów szukających wytchnienia.