Turysci.pl
Zmiany w Polsce. PKP podwyższa ceny biletów, kwoty przyprawiają o zawrót głowy (1)

Michal Zebrowski/East News; unsplash/Emil Kalibradov

Zmiany w Polsce. PKP podwyższa ceny biletów, kwoty przyprawiają o zawrót głowy

18 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska - Turyści

Jeszcze do niedawna jednym z najpopularniejszych sposobów na przemieszczanie się po Polsce były Polskie Koleje Państwowe. Jednak wiele wskazuje na to, że część pasażerów może odwrócić się od podróżowania pociągami. Wszystko za sprawą podwyżek w cenach biletów na przejazd PKP Intercity.

Spółka PKP Intercity wraz z nadejściem nowego roku poinformowała, że podnosi ceny biletów za przejazd ich pociągami. W grę wchodzą podwyżki od 11,8 do 17,8 proc. Zabieg ten uzasadniano wzrostem cen prądu. Zmiany weszły w życie 11 stycznia br. Jak mają się w rzeczywistości?

Drożeją bilety PKP Intercity. Ile teraz zapłacimy?

Tak jak było zapowiadane, spółka PKP Intercity od 11 stycznia podniosła ceny za jednorazowe bilety za przejazd ich pociągami. Stało się to zależnie od poszczególnych kategorii pociągów dostępnych w ich zasobach. Jeśli chodzi o Express InterCity Premium (EIP) koszt biletu wzrósł średnio o 17,8 proc., Express InterCity (EIC) o 11,8 proc., a Twoje Linie Kolejowe (TLK) o 11,8 proc. Cena biletów odcinkowych wzrasta natomiast przeciętnie o 10 proc.

Kim była pilotka samolotu, który rozbił się w Nepalu Okropny zbieg okoliczności

Kim była pilotka samolotu, który rozbił się w Nepalu? Okropny zbieg okoliczności

CZYTAJ DALEJ

O ile średnio bilet na trasie Warszawa Centralna - Łódź Widzew dla turysty bez zniżek podrożał o około 4 zł, największą różnicę widać w cenach za podróż obsługiwaną pociągami pendolino, z których korzystają podróżni, którym szczególnie zależy na zaoszczędzeniu czasu. Przykładowa trasa z Warszawy Głównej do Krakowa Głównego nie kosztuje już 169, a 199 zł i to w drugiej klasie. Natomiast podróż w pierwszej to wydatek rzędu około 304 zł w porównaniu z ceną przed podwyżką wynoszącą 250 zł.

Zmiany w Polsce. PKP podwyższa ceny biletów, kwoty przyprawiają o zawrót głowy (2)

PKP Intercity winne zanieczyszczaniu środowiska?

Rozzłoszczeni podróżni, którzy świadomie wybierali podróż pociągiem, zamiast samochodem, zauważają, że ceny biletów wzrosły bardziej, niż VAT za paliwo. Co za tym idzie, większość z nich może zdecydować się na przesiadkę z linii kolejowych do pojazdów silnikowych, w konsekwencji zwiększając zanieczyszczenie środowiska.

- Na tej podwyżce skorzystają jedynie kierowcy. Spółka PKP IC nie dopuszcza na rynku żadnej konkurencji i nagle wprowadza się skokowe podwyżki cen? Straci też na tym środowisko, bo pociągi są niskoemisyjne, a część podróżnych może przesiąść się do samochodu - mówi Piotr Rachwalski, były prezes Kolei Dolnośląskich oraz założyciel Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei, cytowany przez money.pl.

Do samego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wycofania się z decyzji o podwyżce cen biletów kolejowych PKP Intercity, zwrócił się poseł Lewicy Tomasz Trela. Choć dotąd jego apel pozostał bez odpowiedzi, czekamy na dalszy rozwój sytuacji.

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

unsplash/Simon Shim

Najdziwniejsze potrawy świata. Przyprawiają o gęsią skórkę, tylko nieliczni odważyliby się ich spróbować

Każdy miłośnik podróży oraz smakowych eksperymentów doskonale wie, że niektóre dania, uchodzące za przysmak w danym kraju, w innym mogą wywoływać obrzydzenie, a nawet kontrowersje. Oczywiście nietuzinkowe potrawy to świetna okazja do poznania obcej kultury oraz poszerzanie swoich horyzontów. Czy odważyłbyś się spróbować chociaż jednej z wymienionych tutaj propozycji? Myślisz, że twoje kubki smakowe byłyby na to gotowe?

Zobacz galerię >

źródło: money.pl

Tagi:

Kamila Sabatowska - TuryściAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Polska

Jak sytuacja na stoku w Wiśle? "Takie rzeczy tylko w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Skandaliczna sytuacja na pokładzie samolotu. Stewardessa wylała wrzątek na turystkę z Polski

Czytaj więcej >

Polska

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta do odwołania. W pobliżu grasuje dzikie zwierzę

Czytaj więcej >

Polska

Paragon grozy z taksówki w Zakopanem. "Był to jeden z najdroższych kursów w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Nie tylko molo i droga. Jakie polskie słowa bywają kłopotliwe za granicą?

Czytaj więcej >

Polska

Turysta zobaczył cenę za publiczną toaletę na Krupówkach. Przesada to mało powiedziane?

Czytaj więcej >