Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Zanurkowali w jeziorze na Kujawach. Ich odkrycie rzuca nowe światło na historię
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 21.06.2024 09:21

Zanurkowali w jeziorze na Kujawach. Ich odkrycie rzuca nowe światło na historię

Archeolodzy zanurkowali w jeziorze
Fot. Wydział Archeologii UW/uw.edu.pl/Canva

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego badania na Kujawach prowadzili wiosną 2024 roku. Jak informują: to, co odkryli na dnie jednego z jezior, dostarcza całkowicie nowej wiedzy na temat aktywności Celtów w tej części Europy.
 

Dzieło celtyckich kowali

Podczas podwodnych badań naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli kilkanaście przedmiotów, m.in. fragmenty żelaznych pochew, pasy łańcuchowe i sierpy, których sposób wykonania sugeruje, że są dziełem celtyckich kowali. Depozyt rytualny datowany jest na III wieku p.n.e., co, jak podkreślają eksperci – rzuca nowe światło na aktywność Celtów w tej części Europy.

"To pierwsze rytualne stanowisko jeziorne Celtów na ziemiach dzisiejszej Polski. Odkrycie jest rewolucyjne również dlatego, że nikt nie spodziewał się Celtów tak daleko na północ już w III wieku p.n.e., bo tak datowane są znaleziska” – komentuje prof. Bartosz Kontny, dziekan Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej UW.
 

Przypadkowy miecz

Skąd zatem pomysł, by szukać czegokolwiek w tej lokalizacji? Jak czytamy w artykule portalu archeologia.com.pl – zaczęło się lata temu od przypadkowego odkrycia miecza żelaznego. "Dzięki uprzejmości znalazcy i pracowników bydgoskiego Muzeum Wojsk Lądowych udało się wskazać jezioro, w którym dokonano dalszych badań. Już pierwsze znalezisko – sierp – wzbudziło duże zainteresowanie archeologów" – dowiadujemy się z publikacji.

Okazuje się, że sierp był zaledwie wstępem do prawdziwie przełomowych odkryć – fragmenty żelaznych pochew mieczy i pasy łańcuchowe pozwoliły zrozumieć, że znaleziska nie są przypadkowe. Archeolodzy informują, że akcesoria, broń i narzędzia były celowo wrzucane do wody i na pewno będą interesującym materiałem źródłowym do dalszych badań.

"Celtowie słynęli z tego, że w wodach – rzekach, jeziorach, bagnach – rozpadlinach skalnych czy trudno dostępnych miejscach w górach ofiarowali bóstwom broń i narzędzia kowalskie, ciesielskie, kuchenne. Nasze odkrycie wpisuje się w zestaw takich właśnie, składanych w ofierze, znalezisk" – mówi prof. Bartosz Kontny, dziekan Wydziału Archeologii UW, kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej.
 

Dalsze badania

Badania archeologów będą kontynuowane, tym bardziej że dotychczas sądzono, że Celtowie na Kujawach pojawili się dopiero w I wieku p.n.e.. Między innymi też dlatego niektórzy naukowcy sceptycznie i ostrożnie podchodzą do odkrycia i tezy, że osadnictwo celtyckie w tej części Polski zaczęło się wcześniej – mówimy bowiem o niemal 200 latach różnicy, co tym samym znacznie zmieniłoby naszą wiedzą na temat przeszłości tych ziem.

Nie zmienia to faktu, że badacze będą zgłębiać ten temat i apelują – zarówno do nurków, jak i mieszkańców Kujaw – o zgłaszanie podobnych znalezisk do urzędów Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. "Każde zgłoszenie znaleziska może przyczynić się do poszerzenia naszej wiedzy o Celtach i ich obecności na Kujawach" – mówi prof. Bartosz Kontny​​​​. 

Ze względów bezpieczeństwa dokładna lokalizacja stanowiska archeologicznego nie jest jeszcze podawana do wiadomości publicznej. Kolejne badania planowane są jesienią i najpewniej wtedy dowiemy się, w którym miejscu znaleziono ślady Celtów.

Źródło: archeologia.com.pl, bydgoszcz.tvp.pl