Zamek na polskich wygasłych wulkanach. To jedna z największych atrakcji regionu
Nazwa Kraina Wygasłych Wulkanów bardziej kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi czy z wyspami tropikalnymi, gdzie obecność wulkanów nikogo nie dziwi. Jednak co jeśli powiemy wam, że aby udać się w to miejsce, wcale nie potrzebujecie wydać fortuny na bilet? Wystarczy samochód i wolny weekend na wyprawę na Dolny Śląsk.
To właśnie tam mieści się urokliwy zamek na wzgórzu. Wzniesiono go na terenie, gdzie miliony lat temu znajdowały się wulkany, które od dawna nie są już aktywne. Jak trafić do Zamku Grodziec i dać się nim oczarować?
Historia Zamku Grodziec
Pierwsze wzmianki o zamku pojawiły się w II połowie XII w. W 1175 r. jego właścicielem został śląski książę Bolesław I Wysoki. Przez lata posiadłość zmieniała właścicieli. Jednym z nich był niemiecki hrabia Hans Heinrich VI von Hochberg. Dość ważna postać w tej historii, gdyż w XIX w. podjął się prac remontowych na zamku, na którym w wyniku ostatniej wojny 30-letniej wybuchł pożar.
Dzięki odbudowie m.in.: części palatium, sale zapełniono pamiątkami i udostępniono Zamek Grodziec dla turystów, czyniąc go pierwszym w Europie zabytkiem dostosowanym do celów turystycznych. Od kilkunastu lat istnieje spółka Zamek Grodziec, która obecnie dzierżawi ten zabytek. Jej prezesem jest Mariusz Garbera.
Gdzie znaleźć Zamek Grodziec i ile kosztuje wstęp?
Zamek Grodziec leży we wsi o tej samej nazwie. Znajduje się ona ok. 50 km od Jeleniej Góry, między Bolesławcem a Złotoryją. Do samego zamku można dostać się bezproblemowo samochodem, gdyż niedaleko znajduje się autostrada A4. Dla niezmotoryzowanych turystów rozwiązaniem będzie autobus jadący ze Złotoryi.
Do zamku możemy udać się w każdy dzień tygodnia, a zwiedzanie odbywa się w godzinach 10-18. Szczególnie pięknie będzie prezentował się jesienią, otoczony kolorowymi drzewami. Zwiedzanie kosztuje 28 zł (bilet ulgowy - 23 zł).
Jeśli chcemy poznać lepiej historię zamku, lepszym rozwiązaniem będzie zwiedzanie z przewodnikiem. Ta opcja jest dostępna tylko w weekendy i święta. Na terenie zamku możemy zwiedzać jego górną część, czyli sale zamkowe, krużganki, dziedziniec. Zwiedzający zobaczą również wystawę narzędzi tortur.
Czym jest Kraina Wygasłych Wulkanów?
Kraina Wygasłych Wulkanów położona jest na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego. To właśnie tam możemy znaleźć wzgórza i skały świadczące o dawnej aktywności wulkanicznej w rejonie dolnośląskim. Dzięki mnogości występowania skał pochodzenia wulkanicznego oraz śladów tzw. trzech okresów wulkanizmów kraina jest wyjątkowa i to nie tylko na skalę polską, ale i europejską.
Źródło: gorykaczawskie.pl