Turysci.pl Polska Brutalnie śmieją się i nabijają z zamku w Poznaniu. Naprawdę jest aż tak źle?
fot. wikipedia.org/ poznaniak/ CC BY-SA 2.5

Brutalnie śmieją się i nabijają z zamku w Poznaniu. Naprawdę jest aż tak źle?

21 grudnia 2020
Autor tekstu: Ania Radke

Zamek na Wzgórzu Przemysła jest najmłodszą budowlą tego typu w Polsce. Chociaż trudno w to uwierzyć, został wybudowany zaledwie kilka lat temu. Niestety, projekt nie spotkał się z aprobatą mieszkańców i historyków sztuki, którzy widzą w nim kiczowaty nowobogacki pałac, w niczym nieprzypominający swojego pierwowzoru.

"Zamek Gargamela" w samym sercu Poznania

Pierwszy zamek na wzgórzu Przemysła powstał prawdopodobnie XIII wieku, a jego budowę według niektórych źródeł zainicjował król Przemysł II, jednak nie ma co do tego pewności. Ukończył go jednak dopiero Kazimierz Wielki. Zamek był rezydencją monarszą i siedzibą starostów, a w XVI wieku został rozbudowany dzięki staraniom starosty generalnego Wielkopolski Łukasza Górki i jego syna, Andrzeja.

Zamek został poważnie zniszczony podczas potopu szwedzkiego, a po wielkiej wojnie północnej na początku XVIII wieku popadł w ruinę. Starosta generalny Wielkopolski Kazimierz Raczyński w 1783 roku ufundował nowy budynek archiwum z pozostałości starych murów, jednak nawet nie przetrwał on II wojny światowej.

W 2002 roku, gdy zamek praktycznie nie istniał już od 300 lat, powstał Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu na czele z senatorem Włodzimierzem Łęckim, byłym wojewodą Wielkopolskim. Szczątkowa ikonografia i nieliczne źródła pisane nie pozwalały jednak na precyzyjne odtworzenie wyglądu budowli, jednak inicjatorzy akcji mimo to walczyli o jej powstanie.

- Bez zamku będącego niegdyś rezydencją polskich królów rola Poznania jest niesłusznie umniejszana na tle takich miast, jak Kraków czy Warszawa. Mało kto pamięta o doniosłym znaczeniu twierdzy na Wzgórzu Przemysła - argumentowali inicjatorzy.

Względy konserwatorskie, architektoniczne i historyczno-artystyczne okazały się dla organizatorów kwestią drugorzędną. Zorganizowano konkurs na projekt zamku, który wygrał ten autorstwa Witolda Milewskiego. Jednak jako współczesna atrapa budowla nie przedstawia żadnej wartości historycznej.

Zamek w obecnej formie jest luźnym nawiązaniem do nieznanej w szczegółach formy rezydencji z XVI wieku. Jak zauważa portal Money, twórcy popełnili przy tym szereg nieprawidłowości: szczyty są gotyckie zamiast renesansowe, wieża jest dziesięć metrów wyższa niż te rzeczywiście budowane w czasie jej powstania, a krużganek „ozdobiono” u góry absurdalnym krenelażem.

Co więcej, budowniczy odebrali badaczom możliwość prowadzenia badań w tym miejscu. Autentyczne relikty dawnej rezydencji: fundamenty, piwnice i dolną partię murów wieży, zalano betonem i zniszczono, chociaż w tym miejscu nie przeprowadzono nawet kompleksowych badań archeologicznych.

Budowla szybko została określona mało pochlebnym tytułem "Zamku Gargamela", a jej powstanie miało kosztować tylko 18 mln złotych (po 9 mln dały urząd miasta i sejmik wojewódzki). Plusem zdaje się być ahistoryczna wieża, na której szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na Stare Miasto i cały praktycznie Poznań. Zdania na temat tej budowli są podzielone i kontrowersyjne, ostateczną jej ocenę pozostawiamy jednak samym turystom.

Reklama

Złote Dni Travelist - trwa ekskluzywna WYPRZEDAŻ hoteli. Promocje do -65%! Sprawdź >>

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Money.pl

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy