Turysci.pl Europa Budują zamek korzystając ze średniowiecznych metod. Budowa jeszcze trwa, a turyści już przyjeżdżają
Fot. en.wikipedia.org/Espirat/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Budują zamek korzystając ze średniowiecznych metod. Budowa jeszcze trwa, a turyści już przyjeżdżają

31 grudnia 2020
Autor tekstu: Maja Lachowicz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki eksperyment trwa we Francji od 23 lat

  • jak wygląda budowa zamku

  • o dużym zainteresowaniu turystów

Zamek we Francji ma wygląd typowej średniowiecznej budowli mimo tego, że jego budowa właśnie trwa. Pomysłodawca pragnie w pełni odtworzyć proces powstawania takich obiektów w czasach, gdy nie było zaawansowanych narzędzi i elektryczności.

Fot. Zamek w 2000 r./ en.wikipedia.org/CC BY-SA 1.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/1.0/

Zamek jeszcze nie został ukończony

Aby w pełni zrozumieć sposób działania średniowiecznych technologii, w projekcie wykorzystano tylko te techniki budowlane, narzędzia i stroje, które były znane w epoce. Materiały, w tym drewno i kamień, są pozyskiwane lokalnie. Jacques Moulin, główny architekt projektu, zaprojektował zamek według modelu architektonicznego opracowanego w XII i XIII wieku przez Filipa II, króla Francji.

Budowa rozpoczęła się w 1997 roku pod kierownictwem Michela Guyota, właściciela Château de Saint-Fargeau, zamku oddalonego o 13 kilometrów od Saint-Fargeau. Lokalizacja została wybrana ze względu na dostępność materiałów budowlanych: opuszczony kamieniołom, duży las, a także obecność stawu.

Pozwolenie na budowę wydała gmina Treigny, 25 lipca 1997 r. Teren został oczyszczony, postawiono pierwsze warsztaty i przystąpiono do realizacji projektu. Kamień węgielny położono 20 czerwca 1997 r ., a do 1998 r. zbudowano zewnętrzne mury o wysokości jednego metra Już wtedy zamek Guédelon został otwarty dla publiczności.

Turyści oglądają go od lat

Budowa zamku z wykorzystaniem średniowiecznych metod wymaga wiele czasu i wysiłku. Nawet transport materiałów musi się odbywać z użyciem siły ludzi i zwierząt pociągowych, gdyż dostawa ciężarówkami zaburzyłaby proces badawczy.

Fot. Zamek w 2009 r./ en.wikipedia.org/Christophe.Finot/CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Dopiero w czerwcu 2010 r. wielka wieża osiągnęła wysokość 15 metrów wysokości. Po 13 latach ciężkiej pracy i wyrzeczeń turyści mogli zobaczyć budowlę przypominającą prawdziwy średniowieczny zamek.

W listopadzie 2014 roku zamek został zaprezentowany w serialu BBC „Two Secrets of the Castle" , w którym projekt został opisany jako „największy eksperyment archeologiczny świata”. W serialu występują Ruth Goodman, Peter Ginn i Tom Pinfold.

Jeszcze przed ukazaniem się serialu, zamek przyciągał około 300 tys. zwiedzających rocznie i przynosił dochody w wysokości około 3 mln euro. Wszyscy chcą zobaczyć, jak budowano fortece w średniowiecznej Europie.

Fot. Zamek w 2014 r./ en.wikipedia.org/Benoît Prieur/CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Zbliża się koniec budowy

Zakończenie budowy zostało przewidziane na 2023 r. Jeśli nie wydarzy się nic złego, to za 3 lata będziemy mogli zobaczyć nowy - średniowieczny zamek w pełnej krasie. Turyści liczą na możliwość zwiedzania i dotykania eksponatów, czego nie można robić w autentycznych obiektach z epoki.

W Polsce obecnie trwa budowa co najmniej trzech zamków, jednak nie mogą się równać z francuskim, ze względu na autentyczność. Na Pomorzu po długiej przerwie wznowiono prace nad polskim Hogwartem w Łapalicach, w wielkopolskim Katarzyninie ostatnie elementy uzupełniają pałac na środku pola, a w Stobnicy nadal unosi się atmosfera skandalu przy budowie zamku na skraju rezerwatu przyrody.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Fot. Zamek w 2017 r./ en.wikipedia.org/Espirat/CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Fot. Zamek w 2019 r./ en.wikipedia.org/Benoît Prieur/CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Źródło: Wikipedia

Obserwuj nas w
autor
Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy