Turysci.pl > Polska > Zakopane pod śniegiem. Ma sypać przez całą dobę
Ania Radke
Ania Radke 07.02.2022 22:23

Zakopane pod śniegiem. Ma sypać przez całą dobę

michal-lis-yW1NYx2GFQo-unsplash
fot. Unsplash/ Michał Lis

Nad ranem Zakopane nawiedziły intensywne opady śniegu, które potrwają dzisiaj przez cały dzień. Lokalne media piszą o utrudnieniach na zakopiance. Uważać trzeba również na szlakach, gdzie panują ekstremalnie trudne warunki.

Według informacji przekazanych przez Tygodnik Podhalański śnieg w Zakopanem ma sypać przez całą dobę. Dzisiejsze prognozy mówią o opadach sięgających nawet 20 cm oraz ochłodzeniu.

Od środy spodziewane jest jednak ocieplenie i przelotne opady śniegu. Kolejne dni będą coraz cieplejsze - w środę i czwartek termometry pokażą do 4 st. C. Wtedy również zapowiadana jest poprawa pogody i słoneczne dni.

https://www.facebook.com/tygodnikpodhalanski/posts/5414516968576472

Problemy na zakopiance

Trudne warunki panują również na górskim odcinku zakopianki, gdzie przejazd utrudniają TIR-y.

- W rejonie Rdzawki z podjazdem nie poradziło sobie kilka TIR-ów. Stoją one blokując jeden pas jezdni. Jest bardzo ślisko. Tworzą się korki. Na Groniku w Kościelisku doszło do zderzenia. Na miejsce docierają służby - ostrzega Tygodnik Podhalański.

https://www.facebook.com/tygodnikpodhalanski/posts/5414623301899172

Ekstremalnie trudne warunki w Tatrach

Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są obecnie ekstremalnie trudne. Wieje tam silny, porywisty wiatr, a szlaki są przysypane grubą warstwą śniegu. Powyżej górnej granicy lasu trasy są nieprzetarte i nie widać ich przebiegu.

Silny wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie, sięgające kilku metrów, zaspy śniegu. Ponadto utrudnienie stanowi niski pułap chmur oraz mgła, które wraz z opadami śniegu znacznie ograniczają widzialność. Może prowadzić to do pobłądzeń.

W Tatrach panuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W związku z niebezpieczeństwem do odwołania zamknięte dla ruchu turystycznego została Droga do Morskiego Oka od Palenicy Białczańskiej, a także szlak do Doliny Pięciu Stawów oraz do schroniska w Dolinie Roztoki. Problemy mogą pojawić się również na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, gdzie zalega śnieg, który na bardziej uczęszczanych szlakach jest ubity. W wielu miejscach jest również ślisko, a gdzieniegdzie występują oblodzenia. Warto zabrać ze sobą raczki oraz kijki trekkingowe.

Reklama

Ferie LAST MINUTE - oferty hoteli od Bałtyku po góry nawet 70% taniej!

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Tagi: Góry Zakopane