Wyjątkowo smutny widok nad morzem. Na brzegu pojawiło się 77 waleni
Na brzegu szkockiego archipelagu Orkadów zaobserwowano 77 waleni, które wyrzuciło morze. Gdy tylko na miejscu zjawili się weterynarze, okazało się, że 65 ssaków już nie żyje. Ostatecznie zdecydowano o losie pozostałych. Weterynarze nie mieli wyjścia.
Morze wyrzuciło na brzeg walenie
W czwartek, 11 lipca organizacja British Divers Marine Life Rescue, która na co dzień zajmuje się ratowaniem zwierząt morskich, otrzymała niepokojącą informację. Na brzeg wyspy Sanday w archipelagu Orkadów w Szkocji morze wyrzuciło 77 grindwali długopłetwych .
Na miejsce natychmiast przybyli lekarze weterynarii. 65 waleni było już martwych, a pozostałe próbowano ocalić, jednak bezskutecznie. Ich stan z każdą godziną się pogarszał i nie mogły powrócić do wody.
Weterynarze podjęli ostateczną decyzję w sprawie waleni
Ostatecznie lekarze weterynarii zdecydowali o uśpieniu morskich zwierząt. Wciąż jednak nie wiadomo, jak tyle waleni mogło znaleźć się na brzegu wyspy. Jak wyjaśniają eksperci, grindwale długopłetwe zwykle reagują całym stadem, gdy choć jeden osobnik znajdzie się w niebezpieczeństwie.
Najprawdopodobniej jedno ze zwierząt zabłądziło i bardzo szybko znalazło się na mieliźnie, przez co powrót z powrotem w głąb morza zdawał się niemożliwy.
Czytaj też: Dofinansowanie wczasów dla seniorów. Oto jakie warunki trzeba spełnić
Zagrożone ssaki
Grindwale pochodzą z rodziny delfinowatych. Zamieszkują oceaniczne wody w strefach tropikalnych, subtropikalnych, ciepłych, ale i rejony subarktyczne oraz subantarktyczne. Charakteryzują się dużymi głowami zakończonymi melonem, czarną skórą, sterczącą płetwą na grzbiecie, cienkimi, długimi płetwami poziomymi oraz krótkim dziobem. Walenie te mają status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, co roku jednak na Wyspach Owczych organizowany jest grindadráp, czyli polowanie na grindwale.
Źródło: The British Divers Marine Life Rescue