Wybieraliście się latem na te polskie kąpieliska? Mamy bardzo złe wieści
Akweny wodne z wyznaczonymi strefami do pływania w sezonie letnim są prawdziwym zbawieniem. Zanim jednak postanowicie udać się do jednego z nich, lepiej upewnijcie się, czy nie obowiązuje tam zakaz kąpania się. Niestety obecnie z niektórych kąpielisk w Polsce nie będzie dane wam skorzystać. Sanepid poinformował dlaczego.
Sinice w wodzie. Sanepid wydał zakaz
Sanepid wydał zakaz wchodzenia do wody dla dziesięciu kąpielisk, w tym pięciu morskich. Powód? Zanieczyszczenie wody i zakwit sinic, które latem są prawdziwą zmorą dla plażowiczów.
Sinice są naturalnym zjawiskiem i łatwo możne je dostrzec oraz rozpoznać. Jeśli zaobserwujemy, że woda zmieniła zabarwienie, lepiej będzie, jeśli pozostaniemy na brzegu. Niektóre są koloru niebiesko-zielonego, szaro-zielonego czy czerwono-brązowego, do tego ich zapach nie należy do przyjemnych.
Gdzie obowiązuje zakaz kąpieli? Na liście jeziora i kąpieliska morskie
Czerwone flagi powiewają na kąpieliskach w Ustroniu Morskim (“Nabrzeżna”, “Fregata”, Centralna”, “Muszla”) i na kąpielisku “Radar” w Sianożętach. “Woda jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne” - podaje serwis kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
W tym tygodniu zakaz kąpania się w wodzie wprowadzono też: na kąpielisku “Stawek” w Gryficach, w Szczecinku (kąpielisko nr 1 i 3), nad jeziorem Drawskim w Czaplinku.
Skutki dotknięcia sinic
Niektórzy mimo obecności sinic w wodzie, ryzykują kąpielą. To duży błąd, bowiem niektóre wykwity produkują toksyny. Styczność z sinicami, a co gorsza ich połknięcie może powodować wysypkę, łzawienie oczu, gorączkę, biegunkę oraz wymioty.
Źródło: GIS
Czytaj też: Ludzie mdleją i budzą się w szpitalach. "40 stopni to dopiero początek", będzie gorzej