Erupcja wulkanu na Islandii. Poprzedziło ją 40 tys. wstrząsów
Wulkan Fagradalsfjall na islandzkim półwyspie Reykjanes wybuchł. O erupcji poinformowało tamtejsze biuro meteorologiczne, nie było to jednak niespodziewane zdarzenie. Zapowiadały je liczne wstrząsy, do których dochodziło w ostatnim czasie. Na szczęście nikt nie został ranny.
-
Doszło do erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes na Islandii, około 40 km od stolicy kraju, Reykjaviku
-
Był to pierwszy wybuch tego islandkiego wulkanu od ponad 800 lat
-
Erupcję poprzedziło ponad 40 tysięcy niewielkich wstrząsów, które rejestrowano od tygodni
Wulkan Fagradalsfjall jest tak naprawdę ujściem większego systemu wulkanicznego Krýsuvík-Trölladyngja, znajdującego się na Półwyspie Południowym Islandii. W nocy z piątku na sobotę doszło do jego erupcji, którą poprzedziło 40 tysięcy wstrząsów . Naukowcy rejestrowali całymi tygodniami.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
Erupcja wulkanu na Islandii
Islandzki Urząd Meteorologiczny poinformował o rozpoczęciu erupcji około godziny 21:00 czasu miejscowego . Pęknięcie w skałach, z którego wydobywała się lawa, miało długość około 200 metrów.
Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania obrazujące siłę i potęgę natury. Wylewająca się lawa robi imponujące wrażenie, warto jednak podkreślić, że w wyniku erupcji nikomu nic się nie stało i nie doszło do znacznych zniszczeń .
Choć wulkan znajduje się zaledwie około 40 km od stolicy Islandii, Reykjaviku, to tereny wokół niego są niemalże niezamieszkane. W okolicy jest jedynie niewielka miejscowość Grindavik, będąca portem rybackim.
W internecie pojawiły się liczne zdjęcia oraz nagrania prezentujące erupcję. Obejrzeć je możemy m.in. na profilu Icelandic Meteorological Office - IMO, czy we wpisie autorstwa Gisli Olafsson, który na swoim koncie na Twitterze opublikował zdjęcia @Vikurfrettir.
Jak podaje agencja Reutersa, lawa pokryła obszar ok. 1 kilometra kwadratowego , a w rejon wulkanu wysłana została śmigłowcem grupa naukowców, którzy mieli ocenić intensywność erupcji.
Mimo początkowych zapowiedzi, ostatecznie nie doszło do wstrzymania ruchu lotniczego na międzynarodowym lotnisku Keflavik . Tamtejszy Urząd Lotnictwa poinformował, że decyzje o ewentualnych zmianach w lotach podejmować mogą niezależnie linie lotnicze, a jak przekazał Reuters, nic takiego nie miało ostatecznie miejsca.
Dlaczego na Islandii dochodzi do wybuchów wulkanów?
Islandia jest jednym z niewielu miejsc w Europie, w których stosunkowo często dochodzi do trzęsień ziemi oraz wybuchów wulkanów.
Spowodowane jest to tym, że europejska wyspa ulokowana jest na szczycie Grzbietu Śródatlantyckiego . Płyta północnoamerykańska oraz euroazjatycka przemieszczają się w przeciwnych kierunkach, przez co Islandia jest „rozdzierana", a to powoduje wzmożoną aktywność sejsmiczną.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: RMF FM