Turysci.pl
Turystyka zacznie odrabiać straty w 2022 roku

fot. flickr.com/jose A./CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

WTTC: Turystyka może ożywić się dopiero w 2022 roku

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Turystyka, zdaniem ekspertów, zacznie się rozwijać dopiero w 2022 roku. W czwartek opublikowano raport Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC), w którym stwierdzono, że minie jeszcze przynajmniej rok, nim światowe gospodarki odnotują wpływy z tego sektora.

  • WTTC obliczyło, że w ubiegłym roku straty w branży turystycznej wyniosły blisko 4,5 mld dolarów

  • Eksperci oszacowali, że przez pandemię, pracę w turystyce straciły 62 miliony ludzi na całym świecie

  • Sektor turystyczny ma szansę się odbudować i zacząć rozwijać na nowo, jednak nastąpi to dopiero w 2022 roku

Nie tylko polska branża turystyczna od wielu miesięcy pogrążona jest w kryzysie. Obiekty noclegowe w wielu krajach działają w ścisłym reżimie sanitarnym, często z ograniczeniami, podobnie jak atrakcje oraz miejsca rozrywki. Przedsiębiorcy liczą straty, a rządy wielu krajów wciąż nawołują do zrezygnowania z wyjazdów zagranicznych i podróży. Światowa Rada Podróży i Turystyki w czwartek opublikowała raport, który wskazuje, że sytuacja nie ulegnie poprawie co najmniej do końca tego roku.

Turystyka ma szansę na nadrobienie strat w 2022 roku

Analitycy z Allianz Research i Euler Hermes pod koniec marca deklarowali, że prawdziwe ożywienie turystyczne przyjść może dopiero w 2024 roku. Skupili się w swoim raporcie na chwili, gdy sektor turystyczny zacznie się rozwijać, a nie tylko łagodzić straty wywołane kryzysem.

W czwartek opublikowano również wyniki badań WTTC, z których wynika, że wkład tego sektora w rozwój światowej gospodarki pojawi się w 2022 roku. Eksperci oszacowali, że w 2021 roku udział ten ma wzrosnąć o 48,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku, a w przyszłym sezonie dorówna poziomowi sprzed pandemii.

Przy okazji wskazania znacznych spadków w przychodach tego sektora, Rada zwróciła uwagę na to, jak ważne w tej sytuacji jest wsparcie przedsiębiorców. Zachęcono do pomocy branży, która ją ożywi oraz sprawi, że uda się ją jak najszybciej odbudować i dalej rozwijać.

WTTC popiera wznowienie zielonych certyfikatów

Jednocześnie WTTC głośno apeluje o przywrócenie międzynarodowych podróży już w czerwcu tego roku. Za podobnym rozwiązaniem opowiada się też Komisja Europejska, która chce do tego doprowadzić poprzez wprowadzenie paszportów szczepionkowych. Taką ideę popiera zresztą też Rada.

Wprowadzenie cyfrowych karnetów zdrowotnych, takich jak zielone zaświadczenie cyfrowe, również pomoże w ożywieniu sektora – czytamy w raporcie.

Rada apeluje, żeby rządy wszystkich krajów wypracowały wspólne środki umożliwiające przepływ ludzi w celach turystycznych. Podkreślono znaczenie akcji testowania wszystkich podróżnych, co może zupełnie wyeliminować konieczność izolacji, a jednocześnie zachęcić ludzi do planowania urlopów.

Komisja Europejska zapowiada wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowych jeszcze w czerwcu. Ujawniono, że mają one pojawić się w wersji elektronicznej i papierowej. Ich wzory zobaczyć można na profilu Mangin Catherine na Twitterze. Projekty ujawnił Thierry Breton, sprawujący funkcję komisarz UE ds. rynku wewnętrznego.

Projekt wywołał wiele kontrowersji, pojawiły się też zarzuty, że dkoument może dyskryminować podróżnych, którzy nie przyjęli preparatu przeciwko COVID-19. Z tego powodu oficjalnie nie poparła go WHO, KE jednak odpiera te zarzuty twierdząc, że podziału podróżnych nie będzie bowiem paszport ma zawierać nie tylko informacje o szczepieniach, ale także wyniki testów czy informacje o przejściu zakażenia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVP Info

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >
Polska ambasada odradza podróże. Chaos w Izraelu

Świat

Chaos w Izraelu. Ambasada odradza podróże, lotnisko czasowo zamknięte, niektóre loty odwołane

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >