Turysci.pl Polska Wścieklizna w Toruniu. Wyznaczono obszar objęty ochroną
fot. Agnieszka Gaul / Shutterstock

Wścieklizna w Toruniu. Wyznaczono obszar objęty ochroną

25 sierpnia 2023
Autor tekstu: Marlena Kaczmarek

U jednego ze zwierząt w Toruniu potwierdzono zakażenie wścieklizną. Z tego powodu w mieście wyznaczono miejsca, w których szczególnie należy uważać.

Obszar został objęty specjalnymi zakazami i nakazami. Eksperci wyjaśniają, czy są powody do niepokoju.

Sierpniowa "inwazja" nietoperzy

W sierpniu często dochodzi do "inwazji" nietoperzy. Zwierzęta szukają schronienia w nocy i nad ranem np. na klatkach schodowych. Nietoperze tj. karliki i borowce mogą wlecieć też do mieszkania.

"Od około dwóch tygodni na nietoperzową linię pomocową Polskiego Towarzystwa Ochrony Salamandra dzwoni dziennie po kilkanaście osób, którym w nocy do mieszkania wleciał pojedynczy nietoperz. Jednak 16 sierpnia, później niż w poprzednich latach, dostaliśmy pierwsze zgłoszenie o wizycie grupowej" - czytamy na Wirtualnej Polsce.

W jednym z domów na ul. Bydgoskiej w Toruniu znaleziono nietoperza. W środę 23 sierpnia przekazano, że wyniki badań potwierdziły wściekliznę u tego zwierzęcia.

W Toruniu wyznaczono obszar zagrożony wścieklizną

Jak podała Wirtualna Polska, w Toruniu wyznaczono specjalny obszar, w którym występuje zakażenie wścieklizną. Obejmuje on ulicę Krasińskiego, ul. Bydgoską, ul. Konopnicką i ul. Klonowica.

"Zakazane jest w tych miejscach wprowadzanie i wyprowadzanie z tego terenu psów i kotów nieszczepionych przeciwko wściekliźnie oraz organizowania targów, wystaw czy pokazów z udziałem psów, kotów i innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę" - ogłosił Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Dodatkowo, poinformowano, by unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami i nie wpuszczano obcych zwierząt, np. kotów na tereny posesji.

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody uspokaja

Na facebookowym profilu Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" napisano sprostowanie do materiału jednego z polskich mediów, które ogłosiło, że nietoperze przenoszą wściekliznę.

"TAK – trwają tak zwane sierpniowe „inwazje” nietoperzy (karlików i borowców) na klatki schodowe. TAK – niektóre zwierzęta mogą przenosić wściekliznę. NIE – te dwa zjawiska nie mają ze sobą NIC wspólnego – karliki i borowce, które robią „inwazje” na klatki schodowe, nie przenoszą wścieklizny. Nauce nie są znane takie przypadki!" - napisano.

"U niektórych gatunków nietoperzy z naszego kontynentu występuje europejska wścieklizna NIETOPERZOWA – choroba spokrewniona z wścieklizną klasyczną (tą występującą u psów, kotów i ludzi), ale praktycznie nieprzenosząca się z nietoperzy na inne ssaki" - dodano.

Polka po raz pierwszy pojechała na all inclusive. "Mama chowała się wtedy w pokoju..."
Jacht Kulczyka pływa po wodach Chorwacji. Luksus i przepych aż kipi!
Obserwuj nas w
autor
Marlena Kaczmarek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy