Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Wielka lawina niedaleko Morskiego Oka. W przeszłości niosła śmiertelne żniwo
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 12.02.2024 11:31

Wielka lawina niedaleko Morskiego Oka. W przeszłości niosła śmiertelne żniwo

Szlak górski
Fot. shutterstock_Mrugas PHOTOgraphy - zdjęcie ilustracyjne

Nieopodal drogi prowadzącej do Morskiego Oka zeszła lawina. Tatrzański Park Narodowy informuje o ryzyku lawiny wtórnej. W przeszłości odnotowywano przypadki śmiertelne w tamtym miejscu. Turyści w sezonie powinni go unikać.

To jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na szlaku, a niektórzy nie mają o tym nawet pojęcia. Sama nazwa nawiązuje do wojskowych, których zabrała tam lawina. 

Lawina niedaleko Morskiego Oka

“Żleb Żandarmerii wyjechał. Lawina zeszła 8 lutego. Zatrzymała się około 50 m od Morskiego Oka - szerokość czołowa lawiny ma ok. 100 m, a wysokość czoła w najgrubszym miejscu 6-8 m! Lawina się rozsypała i od strony Włosienicy (północnej) wpadła do lasu” - czytamy na facebookowym profilu TPN.

Dodano, że u Żlebu Żandarmerii pozostało jeszcze sporo śniegu, w związku z czym istnieje duże ryzyko lawiny wtórnej. 11 lutego ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego. Potrwa on do 12 lutego do godziny 20:00. Ci, którzy wybierają się na szlaki, powinni mimo wszystko śledzić kolejne komunikaty. 

W Żlebie Żandarmerii zginęli ludzie

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w przeszłości w tym rejonie śmierć poniosło wiele osób, w tym wojskowi. W 1988 r. pod śniegiem zginęło dwóch mężczyzn. Porwała ich lawina. Osiem lat później to samo spotkało czwórkę turystów, jednak w tym przypadku trzech wędrowców udało się uratować, a jedna kobieta zginęła. Wszyscy szli trasą z Morskiego Oka do Pięciu Stawów.

Zimą to miejsce staje się bardzo niebezpieczne. W sezonie szlak niebieski jest zamykany (z Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę do Morskiego Oka), z kolei czerwony prowadzący do Morskiego Oka wciąż jest dostępny. 

Apel do turystów w Tatrach

“Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości” - czytamy na oficjalnej stronie lawiny.topr.pl.

“W górnych partiach śnieg przewiany, należy zwracać szczególną uwagę na odłożone depozyty w żlebach, formacjach wklęsłych, rozległych polach śnieżnych, pod ścianami na wszystkich wystawach. Poniżej 1800 m n.p.m. śniegi mokre” - czytamy w komentarzu TOPR do komunikatu.

 

Źródła: Facebook, lawiny.topr.pl, onet.pl