Turysci.pl
Węgry wprowadziły własne dokumenty szczepionkowe

fot. pixabay.com/artbejo

Węgry wprowadziły własne paszporty zdrowia. Podjęli decyzję szybciej niż Unia Europejska

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Węgry wprowadziły własne, wewnętrzne paszporty zdrowia. Osoby, które przyjęły dwie dawki preparatu, otrzymują plastikowy dokument zawierający informacje nt. przejścia zakażenia oraz dane okaziciela. Co ciekawe, nie wiadomo do końca, do czego te zaświadczenia mają uprawniać, ani czy respektować je będą inne kraje Unii Europejskiej.

  • Węgry wprowadziły wewnętrzne dokumenty szczepionkowe

  • Certyfikat ma postać plastikowej karty, zawierającej dane okaziciela i informacje nt. zakażenia

  • Nie wiadomo, do czego uprawniać będzie „paszport", ale przewiduje się, że ma być ułatwieniem dla turystów

Węgry niespodziewanie postanowiły wprowadzić wewnętrzne dokumenty zdrowotne, informujące o zaszczepieniu okaziciela na COVID-19. Są one w formie analogowej, nie jest natomiast jeszcze jasne, do czego może ten certyfikat uprawniać.

Węgry wprowadzają własny dokument szczepionkowy

Choć węgierski rząd nie sprecyzował jeszcze zasad działania zaświadczenia o szczepieniu, portal HVG.hu przekazał, że przyznawany on jest osobom, które przyjęły dwie dawki preparatu.

Dokument ma formę plastikowej karty, na której znajdują się dane okaziciela, a także kod QR, po przeskanowaniu którego dostępne są dane na temat daty zabiegu oraz rodzaju szczepionki.

Mołdawia zaostrza restrykcje

Mołdawia zaostrza restrykcje dla podróżnych. Obowiązkowa kwaratnanna lub testy na COVID-19

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Jak przekazuje Fly4free, nowa karta ma być ważna tylko przy okazaniu jej wraz z paszportem lub dokumentem tożsamości. Prawdopodobnie uprawniała będzie turystów do powrotu na teren Węgier z zagranicy, bez obowiązku przejścia kwarantanny.

Tajemnicą pozostaje jednak to, czy inne kraje również będą respektowały ten dokument i wpuszczały Węgrów bez obostrzeń pandemicznych. Komisja Europejska wciąż pracuje nad „zielonymi certyfikatami" dla obywateli krajów należących do UE, które mają uprawniać do swobodnego podróżowania. Pojawiają się spekulacje, że może nie być możliwości zastąpienia ich wewnętrznymi dokumentami wprowadzanymi niezależnie przez państwa, wciąż jednak oficjalne stanowisko KE nie zostało opublikowane.

Węgry dokumenty wystawiają jedynie swoim obywatelom, oznacza to, że turyści zagraniczni nadal stosować się muszą do obostrzeń pandemicznych.

Jak czytamy na stronie Gov.pl, obecnie cudzoziemcy nie mogą wjechać do tego kraju w ruchu osobowym w celu pobytu. Wpuszczane są tylko osoby posiadające potwierdzenie stałego pobytu oraz członkowie ich rodzin, którzy traktowani są jak obywatele węgierscy.

Na terenie kraju ruch turystyczny został niemalże zupełnie zamrożony. Hotele pozostają całkowicie zamknięte, podobnie jak wszelkie atrakcje i obiekty rozrywkowe. Od 5 kwietnia 2021 roku zawieszone pozostają także połączenia kolejowe do Polski.

Europejscy turyści mają coraz więcej możliwości podróżniczych

Węgry, mimo lockdownu, pracują nad zapewnieniem swoim obywatelom możliwości wyjazdu na urlop zagraniczny. Premier Viktor Orban podczas pobytu w Izraelu ogłosił, że zaszczepieni Węgrzy będą mogli podróżować do tego kraju i nie będą musieli przestrzegać restrykcji wymaganych przy przekraczaniu granicy. Na tej samej zasadzie do europejskiego kraju przyjeżdżać też mają obywatele Izraela.

To już kolejny kraj, który zawarł tego typu umowę z Izraelem. Niedawno pisaliśmy o swobodnym przepływie turystów między tym państwem a Grecją oraz Cyprem.

Pojawiła się również informacja, zgodnie z którą też dla Polaków pojawi się nowe rozwiązanie podróżnicze. Choć nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone, prawdopodobnie Turcja pracuje nad zniesieniem obowiązku okazania testu na COVID-19 dla zagranicznych podróżnych w Europy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Fly4Free

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >