Wędrowanie po Tatrach po zmroku surowo zabronione
Tatrzański Park Narodowy poinformował o wcześniejszym wprowadzeniu zakazu wędrowania po górskich szlakach po zmroku aż do świtu. Decyzja jest bezpośrednio związana ze zwierzętami i bezpieczeństwem turystów.
Jak co roku, w życie wchodzi rozporządzenie zakazujące wędrówek po Tatrach nocą. Tym razem jednak obowiązuje miesiąc wcześniej, niż zwykle.
Nie powędrujesz już nocą. TPN wprowadził zakaz
Od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym od zmierzchu do świtu. Dlaczego nie można chodzić po szlakach?
Decyzję wydano w związku ze wzmożoną aktywnością dzikich zwierząt, dla których wiosna oznacza intensywną pracę nad rozrodem. Ma na celu głównie zapewnienie im spokoju, ale także bezpieczeństwa turystom.
Malutkie zajączki przychodzą już na świat, natomiast sarny i kozice dopiero szykują się do porodów, które nastąpią na przełomie kwietnia i maja. Ptaki szykują gniazda, w których wkrótce złożą jaja.
Pracownicy Parku nie chcą dopuścić do tego, by turyści im przeszkadzali oraz pragną umożliwić im swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku.
Turysto! Po zmroku świeć przykładem
Dyrekcja Parku dodaje, iż noc jest nie tylko porą odpoczynku dla gatunków „dziennych”, ale także wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń (wysoki poziom drapieżnictwa). Do tego dochodzi długa lista gatunków prowadzących nocny tryb życia.
- Kiedy myślimy o zwierzętach prowadzących nocny tryb życia, na ogół mamy przed oczami sowy i nietoperze. Tymczasem lista „nocnych" gatunków jest bardzo długa. Są wśród nich też takie, które widujemy w ciągu dnia: większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie - informuje Tatrzański Park Narodowy.
Pamiętajmy przy tym, że wiosnę poczuły również drapieżniki takie, jak niedźwiedzie, wilki, rysie czy lisy, które nocą chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdywane są nad ranem. Ryzyko spotkania człowieka ze zwierzęciem jest więc duże.
Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, a spotkanie z zaskoczonym i przestraszonym drapieżnikiem może mieć katastrofalne konsekwencje.
Artykuły polecane przez redakcję Turystów:
-
Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"
-
Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata
Źródło: TPN