Turysci.pl Polska Walka zimy z wiosną w Tatrach. Niesamowite zdjęcia z Doliny Chochołowskiej
Unsplash/Dawid Zawiła

Walka zimy z wiosną w Tatrach. Niesamowite zdjęcia z Doliny Chochołowskiej

7 kwietnia 2023
Autor tekstu: Klaudia Zawistowska

Tegoroczna wiosna jest wyjątkowo nieśmiała. Nieco cieplejsze i słoneczne dni należą do rzadkości. Zamiast tego regularnie musimy mierzyć się z mrozem i opadami śniegu. Nie inaczej jest również w Tatrach, gdzie zaczynają kwitnąć krokusy.

Dolina Chochołowska to jedno z lepiej znanych miejsc w Tatrach. Dojście tutaj nie jest trudne, dzięki czemu wędrują tu rodziny z dziećmi. Miejsce to przeżywa jednak prawdziwe oblężenie wiosną. Wszyscy przybywają tutaj, aby cieszyć się niesamowitym widokiem krokusów na tle ośnieżonych szczytów.

Krokusy walczą ze śniegiem w Dolinie Chochołowskiej

Marzec i kwiecień to zawsze miesiące, w których na tatrzańskich szlakach toczy się walka wiosny i zimy. Nie inaczej jest również w tym roku. Sytuacja ta nie napawa jednak optymizmem, ponieważ mrozy i opady śniegu nie ułatwiają życia tatrzańskim krokusom.

Dolina Chochołowska znana jest z tego, że wiosną potrafią tam rozkwitać prawdziwe dywany krokusowe. Kiedy tylko znika śnieg, jego miejsce zajmują piękne fioletowe kwiaty. W tym roku mają one jednak trudne zadanie, ponieważ regularnie przykrywa je biały puch.

Tatrzańskie schronisko pokazało najnowsze zdjęcia z Doliny Chochołowskiej

W czwartek 6 kwietnia przedstawiciele schroniska na Polanie Chochołowskiej pokazali najnowsze zdjęcia z doliny. Na udostępnionych fotografiach widać wyraźnie, że kwiaty pokazują się tam coraz liczniej, ale nie mają łatwo. Charakterystyczny fioletowe główki wystają bowiem ze śniegu.

Opublikowane w czwartek zdjęcia są kolejną odsłoną tzw. raportu krokusowego, który schronisko publikuje już od kilku lat. Ma to związek z ogromnym zainteresowaniem turystów. W momencie szczytu kwitnienia w weekend w dolinie pojawia się nawet kilka tysięcy osób dziennie.

Trudne warunki do wędrówki w Tatrach

Jeżeli planujecie wielkanocne wyjścia w Tatry, lepiej przygotujcie się na zimowe warunki. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, w wyższych partiach na szlakach zalega warstwa świeżego śniegu, a drogi są nieprzetarte. Dodatkowo pod nowym śniegiem znajduje się duża warstwa starszego, zmarzniętego śniegu, a niekiedy również lód.

“Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie” - można przeczytać w najnowszym komunikacie turystycznym. Dodatkowo w Tatrach nadal obowiązuje pierwszy i drugi (od 1600 m n.p.m.) stopień zagrożenia lawinowego.

Straż pożarna w schronisku górskim. Wszystko przez turystę “kretyna”
Kobieta usłyszała hałas i podeszła bliżej. W lesie na Dolnym Śląsku toczyła się walka o życie
Obserwuj nas w
autor
Klaudia Zawistowska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy