Walencja chce obniżyć poziom dwutlenku węgla emitowanego przez turystów
Walencja inicjuje projekt, którego celem ma być stworzenie turystyki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Dają sobie czas do 2025 roku. Powstał już plan działania, który pozwoli na obniżenie emisji.
Walencja jest trzecim co do wielkości miastem Hiszpanii i jednym z najchętniej odwiedzanych kierunków turystycznych. Z raportu zleconego przez władze miasta wynika, że przybywający tam turyści odpowiadają za 1,3 mln ton emisji dwutlenku węgla. Powstał już jednak plan działania, aby poprawić ten wynik.
Walencja chce ograniczyć emisję dwutlenku węgla
Miasto jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w całej Hiszpanii - każdego roku przybywa tam niemal 2 miliony osób. Niestety, poza licznymi plusami tej sytuacji, nie odbywa się również bez kosztów - przyjeżdżający do miasta turyści odpowiadają za 1,3 mln ton emisji dwutlenku węgla .
Miasto zamierza jednak podjąć wszelkie działania, aby przyczynić się do znacznego obniżenia tego wskaźnika. Chce jednocześnie stać się wzorem dla innych miast, które będą podążać jej śladem w stronę neutralności klimatycznej.
Według raportu zamówionego przez władze miasta, którego celem było namierzenie źródła największych zanieczyszczeń, 81 proc wszystkich emisji pochodziło od osób podróżujących do miasta samolotami i samochodami.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
Co ciekawe, transport miejski stanowił tam mniej niż 1 proc. zanieczyszczeń. Wynika to z tego, że już wcześniej Walencja zadbała o właściwą infrastrukturę oraz zachęcała turystów do spacerów i jazdy na rowerze - miasto posiada 150 kilometrów ścieżek rowerowych.
Mimo to przed Walencją jeszcze długa droga do osiągnięcia w 2025 roku pełnej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i zostania miejscem turystycznym o zerowym wpływie na środowisko.
Lokalne władze planują ustalić, czy system transportu publicznego może być w pełni elektryczny. Chcą również posadzić w parkach miejskich więcej roślin, które pochłaniają dwutlenek węgla. W planach jest również tworzenie lokalnych ogródków warzywnych i zachęcanie do sięgania po produkty lokalne.
Jak jednak podkreślają władze Walencji, nie zamierzają tym samym ograniczać liczby przybywających turystów. W ręcz przeciwnie, w swoich planach zakładają wspieranie lokalnych inicjatyw, które będą miały również przełożenie na ślad węglowy pozostawiany przez turystów.
Trend zrównoważonej turystyki widoczny jest już od pewnego czasu. Władze miasta podkreślają ponadto, że w perspektywie odbudowywania branży turystycznej po kryzysie wywołanym pandemią, wszelkie środki mające na względzie zrównoważony rozwój będą miały jeszcze większe znaczenie.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: Onet