Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Ponad połowa Polaków nie planuje wakacji w 2021 roku
Hubert Mrozowicz
Hubert Mrozowicz 13.02.2021 12:02

Ponad połowa Polaków nie planuje wakacji w 2021 roku

Wakacje 2021 mają być inne
fot. pixabay/12019

W piątek ukazało się zaskakujące badanie, które obrazuje nastroje społeczne w sprawie wakacji 2021. Okazuje się, że Polacy bardzo sceptycznie patrzą na kwestię wyjazdów podczas letniego sezonu. Wyniki są znacznie gorsze niż w poprzednich latach. Jak wygląda dokładna statystyka? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Polacy nie chcą jechać na wakacje

Najnowsze badanie przeprowadzone przez CBOS pokazuje nastroje społeczne oraz wpływ pandemii koronawirusa na zainteresowanie wyjazdami turystycznymi.

Tylko w 2020 roku co najmniej dwudniowy wypoczynek zrealizowało zaledwie 39 procent Polaków. To spadek aż o 16 punktów procentowych względem 2019 roku. Był to najmniejszy odsetek podróżnych od 2012 roku.

Jeszcze rok temu w styczniu, zanim świat zaczął walczyć z koronawirusem, aż 64 procent rodaków planowało wyjazd na wakacje. Był to jeden z najwyższych wskaźników zainteresowania podróżami od 2013 roku.

Warto pamiętać, że zazwyczaj odsetek zainteresowanych wyjazdami był większy, niż faktyczna realizacja planów podróżniczych. W wyniku epidemii koronawirusa w 2020 roku różnica ta była największa od początku przeprowadzania badań przez CBOS.

Niestety rok 2021 nie zwiastuje galopującego rozwoju branży turystycznej. Wciąż mniej niż połowa Polaków ma zamiar wyjechać na co najmniej dwudniowe wczasy.

— Na początku roku 2021 tylko niespełna połowa (48 proc.) dorosłych Polaków zadeklarowała, iż w bieżącym roku zamierza wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej 2 dni. Tym samym odsetek respondentów deklarujących zamiar takiego wyjazdu jest w tym roku najniższy z notowanych od 2013 r., a w porównaniu ze styczniem 2020 r. spadek wynosi 16 punktów proc — podaje CBOS.

Według najnowszego badania największy odsetek wzrósł wśród Polaków, którzy nie byli pewni swojej odpowiedzi i zostali zakwalifikowani do grupy osób niezadecydowanych. Był on wyższy od ubiegłego roku aż o 11 punktów procentowych.

Tak jak w ubiegłych latach decyzja o wyjeździe jest uzależniona od sytuacji ekonomicznej i zawodowej Polaków. Najchętniej chcą podróżować osoby na stanowiskach kierowniczych i z wyższym wykształceniem (84 procent), specjaliście średniego szczebla i technicy (70 procent), pracownicy administracyjno-biurowi (67 procent). Wakacje planują również uczniowie i studenci (61 procent).

Miejmy nadzieje, że sytuacja związana z epidemią będzie coraz bardziej normowana i w tym roku zauważalny będzie odwrotny trend, czyli więcej Polaków wyjedzie na wakacje, niż się zdeklarowało.

Niedawno pisaliśmy o opinii ekspertów ws. wakacji 2021. Według specjalistów powodzenie letniego sezonu będzie zależne od kilku czynników. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Money.pl