Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nowe zasady działania bonu turystycznego. Polacy będą mieli więcej możliwości
Hubert Mrozowicz
Hubert Mrozowicz 13.02.2021 10:41

Nowe zasady działania bonu turystycznego. Polacy będą mieli więcej możliwości

Bon turystyczny, nowelizacja ustawy
fot. pixabay/autokaremcom

Bon turystyczny został wprowadzony przez polski rząd latem 2020 roku i ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin oraz branży turystycznej w wyniku kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Polacy mogli płacić bonami jedynie za nocleg, pojawiała się jednak nowelizacja ustawy, która zmienia zasady wykorzystania vouchera turystycznego.

Zmiana zasad działa bonu turystycznego

Pomysł wprowadzenia bonu turystycznego przez polski rząd ma na celu pobudzenie branży turystycznej i zachęcenie Polaków do podróży. Mimo początkowych trudności program się przyjął, a obywatele Polski chętnie zaczęli z niego korzystać. Jak się okazuje, pozostało jedynie 10 procent bonów, z czego tylko 5 procent nie zostało jeszcze zrealizowanych.

22 stycznia 2021 roku polski Sejm przegłosował nowelizację, która zawiera wiele zmian związanych z działaniem vouchera. Najważniejszą z nich jest to, że płatność można zrealizować w znacznie większej liczbie miejsc. Od wczoraj ponownie zostały otwarte hotele i inne atrakcje turystyczne, w których będzie można zapłacić bonem.

Według nowelizacji bonem turystycznym zapłacimy w biurach podróży (pod warunkiem, że wycieczka odbywa się w Polsce), w muzeach i galeriach.

Dodatkowo Polacy mają możliwość opłacenie voucherem wycieczki bez zakwaterowania, przewodników i instruktorów. Ustawa mówi o pewnych pakietach, które łączą w sobie dwie usługi np. nocleg i wejście do parku zabaw. Możliwa jest również płatność za przejazdy autokarem i rejsem statkiem.

Informacje o bonie turystycznym

Płatność bonem turystycznym przebiega w sposób elektroniczny. Pieniądze wpłacane są na konta banków, które uczestniczą w programie wsparcia Polaków i branży turystycznej.

Aby zrealizować płatność za wybraną usługę turystyczną, wystarczy posiadać specjalny numer płatności i wygenerowany jednorazowy kod autoryzacyjny, który każdy uczestnik rządowego programu otrzyma w wiadomości SMS.

Bon turystyczny przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem do 18. roku życia. Na każdego niepełnoletniego przysługuje jednorazowa wypłata 500 zł. Podwójną kwotę otrzymują ci rodzice, którzy mają dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Należy pamiętać, że rządową pomoc w zakresie wsparcia turystyki można wykorzystać do marca 2023 roku. Wszystkie świadczenia trzeba zrealizować tylko na terenie Polski u przedsiębiorców i organizacji, które znajdują się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP, POT