Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Tytoń na pokładzie samolotu. Tego nie wkładaj do bagażu
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 17.09.2023 14:09

Tytoń na pokładzie samolotu. Tego nie wkładaj do bagażu

papierosy na pokładzie
fot. Shutterstock/ Lasse Johansson

Pasażerowie podróżujący samolotami muszą stosować się do przepisów linii lotniczych. Trzeba pilnować, żeby by nie przekraczać dopuszczalnych limitów, na przykład wagi bagażu czy przewożonych płynów. Szczególnymi restrykcjami objęte są również wyroby tytoniowe. 

Zakupy w sklepach wolnocłowych kuszą, szczególnie jeśli interesujący nas towar jest tańszy niż w Polsce. Nie znaczy to jednak, że możemy na pokład zabrać tyle, ile nam się podoba. 
 

Ile papierosów można zabrać do samolotu?

Prawo ściśle reguluje nie tylko co, ale i w jakich ilościach możemy przewozić między krajami. Chodzi przede wszystkim o cło. Towary, które zabieramy na pokład na własny użytek są zwolnione z opłat, o ile ich łączna wartość nie przekracza 430 euro. 

Ile zatem możemy zabrać ze sobą wyrobów tytoniowych? W przypadku podróżowania samolotem do innego kraju Unii Europejskiej dozwolonym limitem jest: 

  • 200 papierosów lub,
  • 250 g tytoniu do palenia, lub
  • 50 cygar, lub
  • 100 cygaretek.

Podane limity są maksymalnymi, co oznacza, że mając 50 cygar nie możemy dodatkowo wziąć na przykład cygaretek. Powyższe zasady dotyczą wszystkich linii lotniczych, także Wizz Aira czy Rayanaira. Trzeba wiedzieć, że tytoń nie może być przewożony przez osoby poniżej 17. roku życia. 

Co z e-papierosami?

Zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego zaleca umieszczanie e-papierosów w bagażu podręcznym, a nie w bagażu rejestrowanym, bo może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów, załogi i samego samolotu. Gdy e-papierosy są przewożone w bagażu kabinowym, możliwa jest natychmiastowa reakcja na ewentualne zagrożenie pożarowe.

W przypadku e-liquidów w bagażu podręcznym obowiązują te same przepisy, co w przypadku wszystkich innych płynów na pokładzie samolotu. E-liquid musi być zatem transportowany w przezroczystej i szczelnej plastikowej torbie z zamkiem błyskawicznym. Nie wolno też mieć przy sobie o zawartości większej niż 100 ml. 

W kabinie bez dymka. Nawet tego "e"

Trzeba pamiętać , że używanie e-papierosów, a także ładowanie tych urządzeń lub ich baterii na pokładzie, jest zabronione. 

Każda linia lotnicza może też przyjąć własne regulacje i szczegóły dotyczące przewozu e-papierosów i płynów. W przypadku wątpliwości zawsze lepiej jest sprawdzić bezpośrednio u przewoźnika przed wyjazdem.