Turysci.pl Poradnik podróżnika Tyle każą płacić za pielgrzymkę na Jasną Górę. Tu "co łaska" już nie wystarczy
fot. Jan Bielecki/East News

Tyle każą płacić za pielgrzymkę na Jasną Górę. Tu "co łaska" już nie wystarczy

5 sierpnia 2024
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Sezon pielgrzymkowy trwa w najlepsze. Zbliżająca się data 15 sierpnia, kiedy obchodzone jest Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny, wprawia w ruch tysiące wiernych z całej Polski, którzy wspólnie wędrują na Jasną Górę. Biorą w nich udział osoby w różnym wieku, ale wszyscy uczestnicy muszą liczyć się z kosztami. Opłata wpisowa za tzw. pakiet pielgrzyma to tylko jeden z wydatków, jednak nie finansuje noclegu. Jakie są stawki za noc w Domu Pielgrzyma?

Szczyt pielgrzymkowy w Polsce

Religia ma ogromne znaczenie w życiu wielu Polaków, o czym świadczy chociażby tłumna obecność osób pielgrzymujących do świętych miejsc z okazji uroczystości maryjnych. W sierpniu pielgrzymów można spotkać w każdym zakątku kraju. Głównym celem pątników jest Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie 15 sierpnia odbędą się uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny .

Część uczestników już ruszyła lub lada moment opuści swoje miejsca zamieszkania, by umocnić swoją wiarę i przez trud podróży, wyrzeczenia i modlitwę zbliżyć się do Boga oraz czerpać potrzebne łaski. Oczywiście wspólna wyprawa przez Polskę wiąże się z określonymi kosztami. Ile kosztuje pielgrzymka na Jasną Górę?

Czytaj więcej: Każda z żon dostała po jednej. Arabski turysta wydał w Zakopanem 2,5 tysiąca złotych na te prezenty

Ile kosztuje udział w pielgrzymce na Jasną Górę?

Zainteresowani udziałem w pieszej pielgrzymce do Częstochowy muszą liczyć się z niemałymi wydatkami, bowiem jeszcze przed startem należy uiścić opłatę wpisową na tzw. pakiet pielgrzyma u organizatora - np. parafii, diecezji czy innej społeczności kościelnej. Cenniki mogą się różnić, jednak zazwyczaj wstępny wydatek oscyluje wokół 300-350 złotych. Na zestaw składa się identyfikator, ubezpieczenie, trzy posiłki dziennie, codzienny przewóz bagażu i opiekę medyczną.

Opłata za udział jest niższa w przypadku rodzin pielgrzymujących z dziećmi, a także grup składających się z więcej niż trzech osób. Co więcej, zniżka nawet o połowę dotyczy służb pielgrzymkowych – porządkowych, kwatermistrzów, pomocy medycznej czy muzyków.

Na tym wydatki się nie kończą. “Fakt” podaje, że niektóre parafie oczekują od uczestników pielgrzymki dostarczenia konkretnych produktów. Dla przykładu uczestnicy pielgrzymki świderskiej, którzy startowali z Otwocka pod Warszawą, byli zobowiązani do przyniesienia kilograma cukru, konserwy mięsnej (z wykluczeniem pasztetu) oraz herbatę, kawę lub miętę.

Czytaj więcej: Polacy polecieli na all inclusive w Hiszpanii. W hotelu było im wstyd. "Barmani już wiedzieli"

Ile zapłacimy za nocleg w Częstochowie?

Budżet przeznaczony na pielgrzymkę zależy od indywidualnych preferencji. Jednakże do listy wydatków należy doliczyć nocleg w Częstochowie, którego cena wzrasta wraz ze wzmożonym ruchem turystycznym. Wygórowana stawka niekoniecznie idzie w parze z komfortem.

Osoby o ograniczonym budżecie mogą przenocować na podłodze na sali gimnastycznej Wyższego Seminarium Duchownego - to koszt rzędu 15 zł od osoby . Podobny cennik obowiązuje na polu namiotowym.

Ci, którzy pragną zregenerować siły w łóżku, muszą sięgnąć głębiej do portfeli. Ceny za pobyt w Domu Pielgrzyma wahają się od 120 złotych za osobę w pokoju jednoosobowym . Za pokój dwuosobowy należy zapłacić 180 złotych, z kolei za “trójkę” do 210 złotych. Niekwestionowanym plusem tego rozwiązania jest dostęp do własnej łazienki.

Dodatkowym wydatkiem jest także powrót z pielgrzymki. Nie brakuje osób, które organizują przejazd we własnym zakresie. Istnieje natomiast możliwość powrotu autokarem – koszt to 80-100 zł od osoby.

Mówią, że to "katolickie Las Vegas". Wielu turystów i pielgrzymów ma mieszane uczucia
"Perła polskiego baroku". To sanktuarium powstało dzięki więźniowi
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Wcześniej redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy