Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > "Perła polskiego baroku". To sanktuarium powstało dzięki więźniowi
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 08.02.2024 17:37

"Perła polskiego baroku". To sanktuarium powstało dzięki więźniowi

Święta Lipka
Majonit-shutterstock.jpg

Nas malowniczych Mazurach, wśród zieleni i historii, kryje się niezwykłe miejsce, które przyciąga tłumy pielgrzymów. Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce to nie tylko kościół barokowy.

Wokół tego miejsca krąży wiele legend. Wierni z różnych zakątków świata zjeżdżają tutaj, aby odkryć jak najwięcej tajemnic.

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce miejscem wyjątkowym dla Polaków

Święta Lipka to jedno z najpiękniejszych sanktuariów w Polsce, zbudowane w stylu barokowym. Przyciąga setki tysięcy pielgrzymów z różnych zakątków świata. To miejsce, które trzeba odwiedzić, będąc na Mazurach.

Historia Świętej Lipki sięga XIV wieku, kiedy to skazaniec w lochu, pod wpływem objawienia, stworzył rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Mieszkańcy opowiadali, że figura ta posiadała cudowne moce. Skazaniec został zwolniony, a rzeźbę zawieszono na lipie. Stąd też nazwa miejscowości. Niedługo potem obok drzewa powstała kaplica, która stała się celem pielgrzymek osób wierzących. Wszyscy przybywali tu w nadziei na uzdrowienie lub otrzymanie rozgrzeszenia.

Historia Świętej Lipki nie jest łatwa

W 1525 roku, w czasach reformacji, kaplica w Świętej Lipce została zniszczona, a cudowna figura prawdopodobnie utonęła w jeziorze. Dopiero w 1618 roku katolicy odzyskali swobodę wyznania, a Świętą Lipkę przekazano zakonowi jezuitów. Kaplicę wzniesiono na nowo. Umieszczono w niej obraz Matki Boskiej Śnieżnej. W 1693 roku wybudowano tu kościół w stylu barokowym. Trzeba zaznaczyć, że bogate wyposażenie wnętrza świątyni zajęło ponad 50 lat. Ołtarz główny, boczne ołtarze, kunsztowne tabernakulum, organy, freski w kościele i krużgankach, ozdobna brama, rzeźby w kamieniu i drewnie, dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa - to wszystko sprawia, że Święta Lipka jest "Perłą Baroku" o niezwykłej wartości historycznej. Zalicza się ją do najwybitniejszych przykładów późnego baroku w Polsce.

Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej, który jest wzorowany na tym, co można zobaczyć w rzymskiej Bazylice Większej Matki Bożej. Oprócz tego, w bazylice są barokowe organy z ruchomymi figurkami wykonane w 1721 roku. Cały kompleks architektoniczny, składający się z kościoła, krużganku i klasztoru, zachowuje się w doskonałym stanie, a jego dekoracja jest bogata i różnorodna.

Ciekawostki o Świętej Lipce

Papież Jan Paweł II w dekrecie z dnia 24 lutego 1983 roku nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej. W 2011 roku bazylika przeszła trzyletnie prace remontowe i modernizacyjne. W czasie wakacji w bazylice odbywają się "Świętolipskie Wieczory Muzyczne". Wydarzenie odbywa się w piątki o godzinie 20:00. Główne uroczystości to odpust Nawiedzenia NMP, który ma miejsce w ostatnią niedzielę maja, kiedy to pielgrzymi wyruszają do Świętej Lipki w pieszej pielgrzymce "Gwiaździstej" z Reszla, Kętrzyna, Mrągowa, Giżycka i okolicznych parafii. Ważny jest również odpust 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Przy bazylice działa także muzeum, które prezentuje zbiory związane z historią tego miejsca. Między Świętą Lipką a Reszlem biegnie szlak pielgrzymkowy, który obejmuje zabytkowy zespół kapliczek kalwaryjnych oraz wiekowe lipy, uznane za pomniki przyrody.

Msze Święte oraz dojazd do Świętej Lipki

W okresie od maja do września bazylika otwarta jest od 6:30 do 20:00. W kwietniu i październiku bazylika można ją odwiedzać od  6:30 do 18:00, a w listopadzie od 6:30 do 18:00. Natomiast od grudnia do marca wierni mogą podziwiać wnętrza od 9:30 do 15:30. Msze niedzielne i świąteczne odbywają się przez cały rok o godzinie: 7:00, 9:00, 11:00, 14:00 oraz 17:00.

Prezentacja organów odbywa się w soboty i dni powszednie. Od maja do września o godzinach 10:00, 12:30, 13:30, 15:00 oraz 16:00. W kwietniu i październiku ma miejsce o godzinie 10:00, 12:30, 13:30 oraz 15:00. Natomiast od listopada do marca prezentacja odbywa się o 10:00, 12:00 oraz 15:00.

Święta Lipka leży w województwie warmińsko-mazurskim, ok. 15 kilometrów od Kętrzyna i 70 kilometrów od Olsztyna. Najłatwiej tam dotrzeć samochodem. Do Kętrzyna można także dojechać pociągiem, a potem do samej Świętej Lipki pojechać autobusem.

Źródło: mazury24.eu

Św. Jan Paweł II mówił, że "Święta Woda brzegi rwie". O tym cudownym sanktuarium zapomniało wielu wiernych
Święta Woda
Sanktuarium Świętej Wody mierzy się z niesamowitymi opowieściami, które sięgają czasów średniowiecza. Pierwszych rzetelnych i potwierdzonych wzmianek doczekało się w roku 1719. To wtedy pewien człowiek na uroczysku znanym obecnie jako Święta Woda, odzyskał utracony na dwa lata wzrok. W wyrazie wdzięczności za cudowne uzdrowienie, Bazyli ufundował nad źródłem drewnianą kaplicę, która została poświęcona.To właśnie od tego momentu rozpoczyna się niezwykła historia tego miejsca, które stało się wyjątkowym sanktuarium przyciągającym pielgrzymów z różnych zakątków świata. Legendy krążące wokół uzdrowienia Bazylego i budowy pierwszej kaplicy tworzą fundamenty dla kultu i czci Matki Bożej Bolesnej. 
Czytaj dalej
Wybraliście najpiękniejsze polskie sanktuaria. “Tam zostałam uzdrowiona”
Kalwaria Zebrzydowska
Szacuje się, że w Polsce może być nawet ponad 1200 różnego rodzaju sanktuariów. Przeważają te, w których czci się Marię z Nazaretu, jak np. w Częstochowie czy Licheniu. Postanowiliśmy zapytać naszych czytelników, które - ich zdaniem - polskie sanktuarium warto odwiedzić oraz dlaczego. Pod naszym wpisem na Facebooku zebrało się ponad 1000 komentarzy. Poniżej prezentujemy listę waszych ulubionych polskich sanktuariów. W związku z tym, że trudno wybrać jedno, postanowiliśmy wspomnieć o tych, których nazwy padały najczęściej. Kolejność jest przypadkowa. 
Czytaj dalej