Turysci.pl Polska "Tutaj oddycha piekło". O tym zjawisku w Małopolsce nie każdy słyszał, powoduje omdlenia
Fot. Instagram@poranawycieczke

"Tutaj oddycha piekło". O tym zjawisku w Małopolsce nie każdy słyszał, powoduje omdlenia

17 listopada 2024
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

W Polsce istnieje mnóstwo fascynujących miejsc, które niekiedy stanowią nie lada zagadkę nawet dla naukowców. Uwagę badaczy i turystów przyciąga od jakiegoś czasu zjawisko, jakie znajduje się na terenach Małopolski. “Łemkowie uważali, że tutaj oddycha piekło” - czytamy w opublikowanym poście profilu Pora Na Wycieczkę na Instagramie.

Dziwne zjawisko w Małopolsce. Jest nagranie

Nagranie, które pojawiło się na instagramowym profilu @poranawycieczke wywołało niemałe zamieszanie. Zdobyło już ponad 29 tys. polubień. Widać na nim zjawisko, które autorka dostrzegła podczas wycieczki do Muszyny . Bulgocząca, brązowa ciecz wewnątrz pnia wzbudziła ciekawość i przerażenie. Okazuje się, że może być bardzo niebezpieczna.

Znane uzdrowisko w Polsce z nową atrakcją. Kuracjusze zacierają ręce, będzie całkiem darmowa
O tym nagraniu w Karkonoszach aż huczy. Turyści z oddali dostrzegli na kamieniach dziecko

Co to są mofety?

Na granicy miejscowości Złockie i Jastrzębik znajduje się największa i najwydajniejsza w Polsce mofeta. To właśnie z tego miejsca pochodzi nagranie. Autorka wyjaśniła w opisie, czym mofeta właściwie jest .

“W małej dolince, na dnie Złockiego Potoku głęboko spod ziemi wydobywa się gaz, po prostu potok bulgocze w różnych miejscach, obok niego są dwa obudowane stanowiska („Bulgotka” i „Dychawka”), gdzie również „gotuje” się woda w rdzawym kolorze” - czytamy.

“Gaz pochodzi z wnętrza ziemi i przez szczeliny dostaje się na powierzchnię, nasycają po drodze wody, czyniąc je szczawami. Gaz jest prawdopodobnie pochodzenia wulkanicznego lub spowodowanego metamorfizmem skał” - dodaje autorka.

Niebezpieczne zjawisko w Małopolsce. Dusi zwierzęta i powoduje omdlenia

Jak opisuje autorka filmu, gaz znajdujący się wewnątrz pni, ale nie tylko składa się głównie z dwutlenku węgla, który gromadzi się tuż przy ziemi. W efekcie może dusić zwierzęta np. owady, ale i większe zwierzęta oraz ptaki. Z kolei w przypadku ludzi zdarzały się w przeszłości przypadki omdleń, a nawet zgonów. “Gaz zadusił właścicielkę piwnicy, do której dostał się gaz spod ziemi, podobnie się zdarzyło z mężczyzną kopiącym studnie” - czytamy w poście.

Źródło: Instagram

Tej nocy koniecznie spójrz w niebo, a nie pożałujesz. Ostatnie takie zjawisko w tym roku
Do Wrocławia ruszą tłumy. Egzotyczna atrakcja przyciągnie miłośników rajskich wysp
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy