Turysci.pl Polska Przepiękne miejsce w Polsce, gdzie nie musisz bać się tłumu. Prawdziwa magia
Fot. wikimedia.commons/ Krzysztof Mierzejewski/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Przepiękne miejsce w Polsce, gdzie nie musisz bać się tłumu. Prawdziwa magia

23 kwietnia 2020
Autor tekstu: Maja Lachowicz

Turystyka w Polsce nie musi wiązać się z walką o miejsce na plaży lub długim oczekiwaniem na kolejkę na Kasprowy Wierch. Wybierając inny region, możemy sieszyć się ciszą i spokojem oraz niesamowitymi widokami, które są unikalne w skali Europy . W tym roku szczególnie ważne jest zachowanie bezpiecznego dystansu od pozostałych osób, dlatego wyjazd na tereny mniej oblegane przez turystów będzie strzałek w dziesiątkę.

Turystyka na nieznanych terenach

Pojezierze Suwalskie ma do zaoferowania dziewicze tereny pokryte lasami oraz liczne jeziora o przejrzystej wodzie. W jego wschodniej części utworzono jako pierwszy w Polsce Suwalski Park Krajobrazowy. Krajobraz polodowcowy jest dobrze zachowany, w wielu miejscach możemy znaleźć głazy narzutowe, które zostały przetransportowane przez masy lodu aż ze Skandynawii. Obszar parku możemy podziwiać ze wzniesień, a najlepszym punktem widokowym jest Góra Cisowa, której kształt przypomina stożek wulkanu.

Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajdują się 24 jeziora, w tym najgłębsze w Polsce - Hańcza. Jego maksymalna głębokość wynosi 108,5 m, a kształt zdradza pochodzenie fluwioglacjalne (jezioro rynnowe powstaje pod lodowcem, z którego wypływa woda). Przepływa tamtędy rzeka Czarna Hańcza, której rwący nurt przypomina górski potok oraz Szeszupa, leniwie wijąca się w kierunku Niemna. Źródlisko Szeszupy znajduje się na bagnach, co oznacza, że trudno znaleźć jeden punkt, z którego wypływa woda. Woda z wielu miejsc łączy się w jedną strugę i dalej płynie już jako rzeka. To zjawisko można obserwować ze ścieżki edukacyjnej „U źródeł Szeszupy” nieopodal siedziby SPK w Turtulu.

Zagrożone gatunki

Naturalna szata roślinna parku w wielu miejscach uległa przekształceniu, lecz jest domem dla zagrożonych gatunków, takich jak zimorodek zwyczajny, dzięcioł czarny czy gronostaj. Znajdziemy tu także niezwykle rzadkie rośliny, np. fiołka błotnego, storczyka krwistego i żurawinę błotną. W okolicy jeziora Hańcza znajdują się naturalne tereny torfowisk i bagna. Wypoczynek w tym miejscu to prawdziwa przyjemność, ponieważ cisza i spokój pośród pięknych krajobrazów przyniesie ukojenie dla skołatanych nerwów.

`` `` ``

Źródło: Wikipedia

Obserwuj nas w
autor
Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy