Turyści nie mają pojęcia o tej perełce Podkarpacia. W tym miejscu czuć ducha dawnej epoki
Nie trzeba jechać za granice, by zachwycać się pięknem architektury. Polska skrywa bowiem mnóstwo ciekawych zabytków m.in. zamków, które do dziś odwiedzane są przez tłumy turystów. Znajdują się w różnych zakątkach kraju. Jeden z nich, położony na Podkarpaciu wyróżnia się nie tylko wyglądem, ale i burzliwą historią.
Zamek w Łańcucie wybudowany w stylu palazzo in fortezza zachwyci niejednego. Co ciekawe, obecnie uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.
Perełka Podkarpacia zachwyci każdego miłośnika zamków
Będąc na Podkarpaciu, wprost nie można ominąć tej atrakcji. To obowiązkowy punkt na liście miejsc do zwiedzenia. Powstał w pierwszej połowie XVII w., a jego pomysłodawcą był Stanisław Lubomirski. W początkowych założeniach obiekt miał pełnić funkcję pałacu-fortecy o charakterze obronnym. W XVII wieku jednak za sprawą Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej nastąpiła jego przebudowa i zamek przybrał charakter pałacowo-parkowy. Wówczas uznawano go za najwspanialszą i najpiękniejszą rezydencję w kraju. Turyści zachwycają się nim do dziś.
Swoją sławę zawdzięcza niezwykle atrakcyjnymi wnętrzami. Z kolei otoczenie zamku jest równie piękne. Na terenie znajdują się budynki gospodarcze, a także malowniczy park w stylu angielskim. Ten adres koniecznie trzeba zapisać. Zamek znajduje się w Łańcucie, przy ul. Zamkowej 1.
Turyści mogą o tym nie wiedzieć
Z zamkiem wiąże się natomiast ciekawa historia, choć dość burzliwa. W XIX w. przeprowadzono solidny remont. Założono kanalizację, instalację wodociągową i podłączono prąd. Wtedy to stał się siedzibą rodu Potockich. Kiedy po II wojnie światowej książę opuścił zamek, zniknęły też bardzo cenne przedmioty.
Zamek przejęły władze Polski Ludowej i stał się muzeum. Obecnie Dział Edukacji Muzealnej prowadzi tam zajęcia warsztatowe w oparciu o zbiory muzeum dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. W nawiązaniu do tradycji, które zapoczątkowała księżna Izabela Lubomirska, zamek prowadzi także ożywioną działalność muzyczną. Oprócz tego pełni funkcje reprezentacyjne i służebne wobec instytucji państwowych. W 1996 roku zorganizowano tam spotkanie 9 prezydentów państw Europy Środkowej.
Zwiedzanie zamku - praktyczne informacje
Zamek stoi dla turystów otworem. Mogą oni zwiedzić udostępnione I piętro zamku, stajnie oraz wozownię, ale to nie wszystko. Dla zainteresowanych możliwe jest również zobaczenie II piętra, łaźni rzymskich, storczykarni, wystawy sztuki cerkiewnej z ikonami i parku. W przypadku rozszerzonego zwiedzania każda z dodatkowych atrakcji wiąże się jednak z dokupieniem kolejnego biletu. Istotną informacją jest również ta, że zwiedzać obiekt można z przewodnikiem lub samemu z przewodnikiem w wersji audio.