Turysci.pl
turyści zapłacą nowy podatek po przylocie do Meksyku

fot. pixabay.com/chopin92

Meksyk wprowadza nowy podatek turystyczny. Od 1 kwietnia więcej zapłaci każdy podróżny

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Turyści, którzy zamierzają w tym roku odwiedzić Meksyk, muszą przygotować się na dodatkową opłatę. Od 1 kwietnia kraj ten wprowadza nowy podatek dla podróżnych, który ma wspomóc lokalną branżę turystyczną. Jego wysokość to równowartość ponad 40 zł od osoby.

  • Meksyk wprowadza nowy podatek dla turystów przylatujących z zagranicy

  • Wysokość nowej opłaty to 224 MXN, czyli w przeliczeniu ok. 42 zł

  • W czasie pandemii Meksyk zaprasza turystów z całego świata. Granice lotnicze są otwarte, a obywatele Polski nie muszą obawiać się restrykcji

Meksyk od początku pandemii ma otwarte granice i bardzo szybko zaczął zapraszać do siebie turystów z zagranicy. Choć sytuacja epidemiczna w tym kraju jest niepokojąca, wielu podróżnych - również z Polski - decyduje się na spędzenie wczasów w tym egzotycznym kraju. Od 1 kwietnia wybór ten obarczony będzie dodatkową opłatą.

Meksyk wprowadza podatek dla turystów

Włodarze stanu Quintana Roo, gdzie znajduje się większość najpopularniejszych kurortów w Meksyku, postanowiły wspomóc lokalny sektor turystyczny. Od początku kwietnia każdy podróżny będzie musiał zapłacić dodatkowy podatek w wysokości 224 MXN, czyli ok. 42 zł.

komisja europejska przedstawiła projekt paszportu

KE przedstawiła projekt paszportów szczepionkowych. Ma ułatwić swobodne podróże po Europie

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Dodatkową opłatą obarczone zostały m.in. takie miasta jak Playa del Carmen, Tulum czy Cancun. Uiścić ją będzie można już na lotnisku w ostatniej z wymienionych miejscowości, w trakcie wyjazdu (jeśli ma on formę zorganizowaną) lub przez specjalną stronę internetową - Visitax.

Opłata obowiązuje zagranicznych turystów, jednak jest jeden wyjątek od tej reguły. Płacić nie będą musieli przyjezdni poniżej 15 roku życia. Zainteresowanie Meksykiem w ostatnim czasie jest znaczne, władze więc przewidują, że na dodatkowej opłacie uda im się zarobić nawet 600 mln meksykańskich peso.

Turyści coraz częściej wybierają Meksyk w czasie pandemii

Meksyk cieszył się w ostatnich miesiącach ogromną popularnością, również wśród Polaków. W połowie stycznia eksperci z serwisu Wakacje.pl określali ten kraj mianem jednego z najczęściej wybieranego kierunku przez polskich turystów.

W tym sezonie zimowym Meksyk jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków na urlop, obok Zanzibaru i Dominikany – mówiła początkiem roku dla WP Klaudyna Fudala.

Przyczyny takiego stanu rzeczy dopatrywać się można w obostrzeniach pandemicznych, które obowiązują w tym kraju. Od chwili pojawienia się koronawirusa, tamtejsze władze nie podjęły decyzji o wstrzymaniu ruchu lotniczego.

Jak czytamy na stronie Gov.pl, Polacy, przekraczając granicę, nie muszą przestrzegać żadnych obostrzeń. Po przylocie mierzona jest jedynie temperatura, nie jest wymagane natomiast przejście obowiązkowej kwarantanny czy okazanie negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Jednocześnie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje w wątpliwość słuszność organizowania wyjazdu do Meksyku w czasie trwania pandemii.

Od grudnia 2020 r. nastąpiło pogorszenie sytuacji sanitarnej. Każdego dnia rejestrowane są tysiące nowych przypadków zakażenia i setki zgonów z powodu Covid-19. Większość zachorowań i zgonów jest rejestrowanych w środkowym Meksyku, w szczególności w aglomeracji Miasta Meksyk. W większości kraju obowiązuje pierwszy lub drugi najwyższy stopień zagrożenia epidemiologicznego – czytamy na stronie Gov.pl.

Zaznacza się również, że obecnie meksykańscy funkcjonariusze częściej proszą turystów o dokumenty potwierdzające ich środki finansowe, cel podróży czy wykupioną opcję zakwaterowania. Zaleca się także wykupienie przed wyruszeniem na wakacje dodatkowego ubezpieczenia medycznego, które w pełni pokrywa koszty leczenia COVID-19. Obecnie w Meksyku wykryto już ponad 2 miliony przypadków zakażeń, a zmarło w wyniku choroby blisko 200 tys. osób.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Fly4Free/Gov.pl

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >
Polska ambasada odradza podróże. Chaos w Izraelu

Świat

Chaos w Izraelu. Ambasada odradza podróże, lotnisko czasowo zamknięte, niektóre loty odwołane

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >