Turysci.pl > Świat > Turkish Airlines zarabiają krocie na przewożeniu rosyjskich turystów
Aleksandra Gadzińska
Aleksandra Gadzińska 02.05.2022 22:01

Turkish Airlines zarabiają krocie na przewożeniu rosyjskich turystów

Turkish Airlines
Pixabay/atimedia

Zaskakujące wyniki sprzedażowe odnotowuje Turkish Airlines. Mają one jednak dość kontrowersyjne źródło. Tureckie linie lotnicze nie tylko jako jedne z niewielu wciąż docierają do Rosji i Białorusi i przewożą tamtejszych turystów, ale także podpisały korzystną umowę.

Odkąd w lutym Rosja dokonała ataku na Ukrainę, wiele linii lotniczych zawiesiło połączenia do kraju agresora. Podczas gdy kolejni przewoźnicy rezygnują z zabierania rosyjskich turystów, Turkish Airlines odpowiedziało na rosnące zapotrzebowanie w tamtym rejonie.

Turkish Airlines zabiera coraz więcej rosyjskich turystów

Od początku marca liczne linie lotnicze, m.in. Air Stana, czy Pegasus zawiesiły loty do i nad Rosją. Jednak niektórzy przewoźnicy w tej sytuacji dostrzegli szansę na poprawę sektora turystyki w swoim kraju.

Do kraju Putina wciąż latają Air Serbia, a także Turkish Airlines. Nie da się ukryć, że rosyjscy turyści do tej pory stanowili mocny filar tureckiej gospodarki — właśnie ta grupa była najliczniejsza wśród zwiedzających. Nawet pomimo pandemii, w ubiegłym roku w Turcji wypoczywało prawie 5 milionów Rosjan.

W tym sezonie gospodarze liczyli na przyjęcie nawet 7 milionów przyjezdnych. Choć obecnie wiadomo już, że ze względu na problemy z płatnością, czy inne przeszkody gospodarcze, z jakimi mierzą się rosyjscy turyści, osiągnięcie pułapu nie będzie możliwe, liczba pasażerów z tego kraju już teraz przyczyniła się do ogromnego sukcesu sprzedażowego Turkish Airlines.

Według serwisu "Rzeczpospolita" tureckie linie lotnicze zarobiły już 161 mln dolarów, przewożąc ok. 12,7 mln pasażerów.

Rekordowe zarobki Turkish Airlines. Podpisali kontrakt

Jak podaje "Propertynews.pl", Turkish Airlines, jako pierwszy z europejskich przewoźników, osiągnął w tym roku lepsze wyniki sprzedażowe niż w 2019 roku. Nie tylko zwiększył liczbę przewozów z i do Rosji, ale także podpisał korzystną umowę z biurami podróży, oferującymi wycieczki dla tamtejszych turystów.

Anet Tour, Pegas Touristik, a także aktywny w Polsce Coral Travel, które proponują pakiety wakacyjne dla Rosjan weszły w porozumienie z tureckimi liniami lotniczymi. Według "Rzeczypospolitej" jest to część planu zorganizowanego przez resort transportu i infrastruktury, skarbu i finansów, który ma na celu wykorzystanie nadchodzącego sezonu i światowej sytuacji do zreperowania krajowej gospodarki turystycznej. Na przedsięwzięcie przeznaczono już 300 mln dolarów w formie gwarancji bankowych. Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"

  2. Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata

  3. Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Zjeżdżają tam tłumy, wolontariuszka wyjawiła nam, jak wygląda sytuacja

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].