Turysci.pl > Świat > Trzy cyklony w Ameryce Północnej. Grace uderzyła w Tulum, nad Nowy Jork zbliża się Henri
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 22:18

Trzy cyklony w Ameryce Północnej. Grace uderzyła w Tulum, nad Nowy Jork zbliża się Henri

usa
fot. Twitter/ @nazlizeynepn

Nad Amerykę Północną nadciąga cyklon tropikalny Henri. Zwiastująca go burza przerwała szumnie zapowiadany koncert w Nowym Jorku. Ucierpi także Meksyk, w szczególności obszar metropolitalny, zamieszkiwany przez 20 mln ludzi i często odwiedzany przez turystów.

Zbliżający się nad Amerykę Północną cyklon przerwał zorganizowany w nowojorskim Central Parku koncert. Sobotnia burza to jednak jedynie przedsmak tego, co może wydarzyć się już w każdej chwili.

Grace nawiedziła Haiti i Meksyk

Zaledwie kilka dni temu burza tropikalna Grace nawiedziła Haiti, gdzie wcześniej doszło do potężnego trzęsienia ziemi. Cyklon znacznie utrudniał trwającą tam cały czas akcję ratowniczą.

Cyklon 20 sierpnia dotarł nad meksykański Jukatan, gdzie przyniósł ulewy i wysokie fale sztormowe w popularnym kurorcie Cancun.

Żywioł uderzył w Tulum, a wysokie fale, silny wiatr i ulewny deszcz wystąpiły w Tuxpan, Poza Rica, Xalapa i Veracruz, a także w nadmorskich miejscowościach w stanach Tabasco i Tamaulipas.

Po przejściu nad południowym krańcem Zatoki Meksykańskiej, Grace ponownie wkracza na ląd na środkowo-wschodnim wybrzeżu kraju. W rejonie stolicy kraju zamieszkiwanej przez 20 mln ludzi może dojść do osunięć ziemi.

https://www.facebook.com/KataklizmyPLWR/posts/6064639146911052

Ameryce Północnej zagraża cyklon Fred

W zeszłym tygodniu Florydzie zagrażał cyklon Fred. Gubernator Ron DeSantis ogłosił stan wyjątkowy w 23 hrabstwach stanu. Osłabiony żywioł zgodnie z przewidywaniami ekspertów przybrał na sile i przerodził w burzę tropikalną, która nawiedzi inne stany.

Żywioł uderzył już w Karolinę Północną, gdzie w wyniku powodzi i osunięć ziemi zginęły trzy osoby, a 17 uznano za zaginione. Obecnie cyklon słabnie nad wschodnimi wybrzeżami Kanady.

Henri uderzy w Nowy Jork

Henri przemieszcza się w stronę Nowego Jorku. Chociaż początkowo prognozowano, że osiągnie status huraganu pierwszej kategorii, a średnia prędkość wiatru w jej ramionach przekroczy 120 km na godz.

Przed uderzeniem w ląd Henri osłabł jednak do burzy tropikalnej. Obecnie generuje wiatr ciągły o godz. 110 km/h, z porywami dochodzącymi do 140 km/h. Ciśnienie w centrum wynosi 986 hPa.

- Nie ma to jednak znaczenia, bowiem największym zagrożeniem jest wysoki przypływ sztormowy wraz z nawalnymi opadami deszczu prowadzącymi do powodzi błyskawicznych, a dopiero w mniejszym stopniu wiatr - czytamy na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet, Kataklizmy w Polsce i na świecie

Tagi: USA pogoda