Turysci.pl
usa

fot. Twitter/ @nazlizeynepn

Trzy cyklony w Ameryce Północnej. Grace uderzyła w Tulum, nad Nowy Jork zbliża się Henri

22 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Nad Amerykę Północną nadciąga cyklon tropikalny Henri. Zwiastująca go burza przerwała szumnie zapowiadany koncert w Nowym Jorku. Ucierpi także Meksyk, w szczególności obszar metropolitalny, zamieszkiwany przez 20 mln ludzi i często odwiedzany przez turystów.

Zbliżający się nad Amerykę Północną cyklon przerwał zorganizowany w nowojorskim Central Parku koncert. Sobotnia burza to jednak jedynie przedsmak tego, co może wydarzyć się już w każdej chwili.

Grace nawiedziła Haiti i Meksyk

Zaledwie kilka dni temu burza tropikalna Grace nawiedziła Haiti, gdzie wcześniej doszło do potężnego trzęsienia ziemi. Cyklon znacznie utrudniał trwającą tam cały czas akcję ratowniczą.

Cyklon 20 sierpnia dotarł nad meksykański Jukatan, gdzie przyniósł ulewy i wysokie fale sztormowe w popularnym kurorcie Cancun.

Żywioł uderzył w Tulum, a wysokie fale, silny wiatr i ulewny deszcz wystąpiły w Tuxpan, Poza Rica, Xalapa i Veracruz, a także w nadmorskich miejscowościach w stanach Tabasco i Tamaulipas.

Po przejściu nad południowym krańcem Zatoki Meksykańskiej, Grace ponownie wkracza na ląd na środkowo-wschodnim wybrzeżu kraju. W rejonie stolicy kraju zamieszkiwanej przez 20 mln ludzi może dojść do osunięć ziemi.

Ameryce Północnej zagraża cyklon Fred

W zeszłym tygodniu Florydzie zagrażał cyklon Fred. Gubernator Ron DeSantis ogłosił stan wyjątkowy w 23 hrabstwach stanu. Osłabiony żywioł zgodnie z przewidywaniami ekspertów przybrał na sile i przerodził w burzę tropikalną, która nawiedzi inne stany.

Żywioł uderzył już w Karolinę Północną, gdzie w wyniku powodzi i osunięć ziemi zginęły trzy osoby, a 17 uznano za zaginione. Obecnie cyklon słabnie nad wschodnimi wybrzeżami Kanady.

Henri uderzy w Nowy Jork

Henri przemieszcza się w stronę Nowego Jorku. Chociaż początkowo prognozowano, że osiągnie status huraganu pierwszej kategorii, a średnia prędkość wiatru w jej ramionach przekroczy 120 km na godz.

Przed uderzeniem w ląd Henri osłabł jednak do burzy tropikalnej. Obecnie generuje wiatr ciągły o godz. 110 km/h, z porywami dochodzącymi do 140 km/h. Ciśnienie w centrum wynosi 986 hPa.

- Nie ma to jednak znaczenia, bowiem największym zagrożeniem jest wysoki przypływ sztormowy wraz z nawalnymi opadami deszczu prowadzącymi do powodzi błyskawicznych, a dopiero w mniejszym stopniu wiatr - czytamy na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Tylko 1 na 10 turystów odpowie na wszystkie pytania poprawnie. 7 stolic dla prawdziwych obieżyświatów

Pytanie 1 z 7

Na rozgrzewkę: które miasto jest stolicą Czarnogóry?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet, Kataklizmy w Polsce i na świecie

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwe

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Pożary w Rosji. „Bieżący rok będzie rekordowy"

Czytaj więcej >

Świat

Stan alarmowy na wyspie La Palma. Wulkan Cumbre Vieja grozi wybuchem

Czytaj więcej >

Świat

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu w Etiopii. Wcześniej w maszynie pojawił się dym przed startem

Czytaj więcej >

Świat

Dziecko z astmą wyproszone z samolotu American Airlines. Nie mogło założyć maseczki

Czytaj więcej >

Świat

Emirates przywraca codzienne połączenia Warszawa-Dubaj. Powrót rozkładu lotów sprzed pandemii

Czytaj więcej >

Świat

Kilkaset wstrząsów w ciągu doby na Wyspach Kanaryjskich. Naukowcy ostrzegają przed zwiększoną aktywnością wulkanu

Czytaj więcej >