Turysci.pl
haiti trzęsienie ziemi

fot. Twitter/ Dieujuste Stenley

Trzęsienie ziemi na Haiti. "Mogło zginąć nawet 10 tys. osób"

29 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Potężne trzęsienie ziemi na Haiti. Amerykańska agencja USGS i europejska EMSC podały magnitudę 7,2. Na ten moment nie ma zagrożenia tsunami. "Nadzieję daje spora odległość od stolicy, Port-au-Prince" - czytamy na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie.

Ogromne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 wystąpiło dzisiaj na otwartym dla turystów Haiti. Pierwotnie informowano o magnitudzie 6,7, a potem 7,0, jednak ostatecznie amerykańska agencja USGS i europejska EMSC zgodziły się co do wyższej wartości.

Trzęsienie ziemi na Haiti

- Amerykańska agencja USGS szacuje, że w dzisiejszym trzęsieniu ziemi u wybrzeża Haiti mogło zginąć nawet 10 tys. osób - czytamy na facebookowym profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie, zajmującym się monitorowaniem gwałtownych zjawisk naturalnych.

Początkowo informowano, że do trzęsienia doszło u wybrzeży wyspy, ok. 10 km od lądu, jednak po analizach stwierdzono, że doszło do niego jednak na lądzie.

Epicentrum dzisiejszego trzęsienia ziemi znajdowało się ok. 41 km na północny wschód od miasta Les Cayes, gdzie mieszka ponad 120 tys. osób. Według szacunków amerykańskiej agencji USGS intensywność wstrząsów była tam bardzo mocna (7. stopień w 10-stopniowej skali), a najbliżej epicentrum - 9. stopień.

Według szacunków amerykańskiej agencji USGS, że mogło zginąć nawet 10 tys. osób (prawdopodobieństwo na poziomie 35%), a nawet 100 tys. osób (prawdopodobieństwo 28%).

W 2010 na Haiti doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,0. Wówczas głębokość wynosiła 13 km. Według szacunków zginęło wtedy, od 100 do ponad 300 tys. osób. Dzisiejsze trzęsienie ziemi ma większą magnitudę i mniejszą głębokość.

Komunikat o zagrożeniu tsunami odwołany

Krótko po trzęsieniu ziemi pojawił się komunikat ostrzegawczy przed falą 1-3 metrów na Haiti, alert został jednak odwołany - dowiedział się profil Kataklizmy w Polsce i na świecie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Tylko 1 na 10 turystów odpowie na wszystkie pytania poprawnie. 7 stolic dla prawdziwych obieżyświatów

Pytanie 1 z 7

Na rozgrzewkę: które miasto jest stolicą Czarnogóry?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Kataklizmy w Polsce i na świecie

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Kilka milionów turystów nie pojawi się tam na wakacjach. Ogromne straty państw unijnych

Czytaj więcej >

Świat

Popularne atrakcje, które rozczarowują turystów. Wśród nich Mur Chiński i Disneyland

Czytaj więcej >

Świat

Przerażające nagranie tornada w Kansas. Mężczyzna uciekł w ostatniej chwili

Czytaj więcej >

Świat

Kuba. Wybuch w 5-gwiazdkowym hotelu. Wielu zabitych, w tym kobieta w ciąży

Czytaj więcej >

Świat

Myśliwy turysta zabił jednego z największych słoni afrykańskich. Wszystko dla trofeum

Czytaj więcej >

Świat

Przez rok mieszkali z dziećmi pod namiotem. Nie mieli na rachunki

Czytaj więcej >