Turysci.pl
haiti trzęsienie ziemi

fot. Twitter/ Dieujuste Stenley

Trzęsienie ziemi na Haiti. "Mogło zginąć nawet 10 tys. osób"

14 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Potężne trzęsienie ziemi na Haiti. Amerykańska agencja USGS i europejska EMSC podały magnitudę 7,2. Na ten moment nie ma zagrożenia tsunami. "Nadzieję daje spora odległość od stolicy, Port-au-Prince" - czytamy na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie.

Ogromne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 wystąpiło dzisiaj na otwartym dla turystów Haiti. Pierwotnie informowano o magnitudzie 6,7, a potem 7,0, jednak ostatecznie amerykańska agencja USGS i europejska EMSC zgodziły się co do wyższej wartości.

Trzęsienie ziemi na Haiti

- Amerykańska agencja USGS szacuje, że w dzisiejszym trzęsieniu ziemi u wybrzeża Haiti mogło zginąć nawet 10 tys. osób - czytamy na facebookowym profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie, zajmującym się monitorowaniem gwałtownych zjawisk naturalnych.

Początkowo informowano, że do trzęsienia doszło u wybrzeży wyspy, ok. 10 km od lądu, jednak po analizach stwierdzono, że doszło do niego jednak na lądzie.

Epicentrum dzisiejszego trzęsienia ziemi znajdowało się ok. 41 km na północny wschód od miasta Les Cayes, gdzie mieszka ponad 120 tys. osób. Według szacunków amerykańskiej agencji USGS intensywność wstrząsów była tam bardzo mocna (7. stopień w 10-stopniowej skali), a najbliżej epicentrum - 9. stopień.

Według szacunków amerykańskiej agencji USGS, że mogło zginąć nawet 10 tys. osób (prawdopodobieństwo na poziomie 35%), a nawet 100 tys. osób (prawdopodobieństwo 28%).

W 2010 na Haiti doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,0. Wówczas głębokość wynosiła 13 km. Według szacunków zginęło wtedy, od 100 do ponad 300 tys. osób. Dzisiejsze trzęsienie ziemi ma większą magnitudę i mniejszą głębokość.

Komunikat o zagrożeniu tsunami odwołany

Krótko po trzęsieniu ziemi pojawił się komunikat ostrzegawczy przed falą 1-3 metrów na Haiti, alert został jednak odwołany - dowiedział się profil Kataklizmy w Polsce i na świecie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Tylko 1 na 10 turystów odpowie na wszystkie pytania poprawnie. 7 stolic dla prawdziwych obieżyświatów

Pytanie 1 z 7

Na rozgrzewkę: które miasto jest stolicą Czarnogóry?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Kataklizmy w Polsce i na świecie

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwe

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Pożary w Rosji. „Bieżący rok będzie rekordowy"

Czytaj więcej >

Świat

Stan alarmowy na wyspie La Palma. Wulkan Cumbre Vieja grozi wybuchem

Czytaj więcej >

Świat

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu w Etiopii. Wcześniej w maszynie pojawił się dym przed startem

Czytaj więcej >

Świat

Dziecko z astmą wyproszone z samolotu American Airlines. Nie mogło założyć maseczki

Czytaj więcej >

Świat

Emirates przywraca codzienne połączenia Warszawa-Dubaj. Powrót rozkładu lotów sprzed pandemii

Czytaj więcej >

Świat

Kilkaset wstrząsów w ciągu doby na Wyspach Kanaryjskich. Naukowcy ostrzegają przed zwiększoną aktywnością wulkanu

Czytaj więcej >