Turysci.pl
Nagranie trąby wodnej z Zatoki Puckiej

Screen/youtube/Bareszka

Trąba wodna nad Zatoką Pucką. Wyglądała jak niewielkie tornado

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Nagranie, które zostało opublikowane w niedziele na kanale Bareszka na YouTube, odbiło się głośnym echem w mediach. Widać na nim trąbę wodną, która powstała nad Zatoką Pucką. Zjawisko było widziane z Rezerwatu Przyrody Beka na Pobrzeżu Kaszubskim.

  • Trąba wodna pojawiła się nad Zatoką Pucką w niedzielne popołudnie

  • Lej widoczny był przez 2-3 minuty, ale tyle czasu wystarczyło, by jego zdjęcia i nagrania trafiły do internetu

  • Zdaniem ekspertów takie zjawiska występują niezwykle rzadko, mogą jednak być groźne

Nagrania oraz zdjęcia prezentujące trąbę wodną, pojawiły się wczoraj i dzisiaj w wielu polskich mediach. Są też żywo komentowane przez internautów, tak spektakularne zjawisko bowiem nie trafia się często. Nie bez powodu kojarzyć się może obserwatorom z niewielkim tornadem, bo jemu podobne również bywają niebezpieczne dla osób, które znajdą się na ich drodze.

Trąba wodna nad Zatoką Pucką

Jak poinformował profil Sieci Obserwatorów Burz na Facebooku, do powstania trąby wodnej doszło po godzinie 19:00. Na własne oczy zobaczyć ją mogli mieszkańcy Kosakowa i okolic, a także Gdyni i całego rejonu Zatoki Puckiej.

Rząd przyjął nowelizację ws. vouchera turystycznego

Rząd przyjął nowelizację wydłużającą możliwość korzystania z vouchera turystycznego

CZYTAJ DALEJ

Charakterystyczny lej był wyraźnie widoczny 2-3 minuty. Wraz z nim pojawił się również jeszcze jeden, mniejszy „zalążek trąby". Autorzy wpisu zjawisko opisali jako „trąbę wodną z potwierdzonym kontaktem z wodami Zatoki Puckiej".

Nagranie rzadkiego zjawiska opublikowane zostało również na profilu Bareszka. Jak czytamy w opisie, autor zobaczył je, przebywając na terenie Rezerwatu Przyrody Beka.

W wyniku wystąpienia zjawiska nie doszło do żadnych strat. Nikt nie został również poszkodowany, choć trąby wodne mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Jak przyznała w rozmowie z WP Daria Babś z Sieci Obserwatorów Burz, mogą one stanowić zagrożenie, gdy wraz z frontem dojdzie do gwałtownych burz. Trąba - zarówno ta nad morzem, jak i lądem - może być niebezpieczna dla ludzi, którzy pojawią się na jej drodze. Ekspertka podkreśliła jednak, że te występujące nad Bałtykiem zwykle jednak stanowią „tylko ciekawostkę".

Skąd się biorą trąby wodne?

Z naukowego punktu widzenia, trąba wodna polega na powstaniu charakterystycznego, wirującego leja u podstawy chmury. Jest on na tyle „długi", że łączy się z powierzchnią wody. Zwykle tego rodzaju zjawiska nie trwają dłużej niż 10 minut, a głównym czynnikiem ich występowania jest różnica temperatur i ciśnień.

Jak czytamy na stronie Naukowiec.org, gdy Morze się nagrzeje w ciągu dnia, a potem będzie oddawało ciepło, a między powierzchnię wody a atmosferę napłynie masa zimnego powietrza, powstaje różnica temperatur. Silne prądy unoszą wtedy ciepłe powietrze ku górze.

Przyczynić się może do stworzenia leju kondensacyjnego. Ma on postać charakterystycznego stożka lub też kolumny, co tak naprawdę jest właśnie szybko wirującą chmurą.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Sieć Obserwatorów Burz/youtube: Bareszka

Podobne artykuły

zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >