Turysci.pl Polska Trąba powietrzna nad Tatrami. Turysta uchwycił niezwykły moment
fot.Shutterstock/Radim Salsa/Facebook

Trąba powietrzna nad Tatrami. Turysta uchwycił niezwykły moment

21 września 2023

Niebezpieczna pogoda w Tatrach. W sieci pojawiły się zdjęcia trąby powietrznej zrobione po słowackiej stronie gór. Autor zdołał uchwycić to zjawisko przyrodnicze, gdy znajdował się w schronisku.

Na fotografiach widać w dole oświetlone miasta, a w pobliżu szczytów szalejący, groźnie wyglądający lej.

Zdjęcia zrobiono z najwyżej położonego, całorocznego schroniska

Lej pojawił się w pobliżu schroniska Téryego, w słowackiej części Tatr Wysokich, na granicy Doliny Małej Zimnej Wody i Doliny Pięciu Stawów Spiskich. To najwyżej położone, całoroczne schronisko w Tatrach. Obiekt znajduje się na wysokości 2015 m n.p.m.

To właśnie podczas pobytu tam fotografowi udało się dostrzec mini trąbę powietrzną. Z opisu wynika, że zdjęcia zostały wykonane 19 września.

Złowrogie zjawisko po słowackiej stronie Tatr

Zdjęcia trąby powietrznej w Tatrach można zobaczyć na profilu Aktualne warunki w górach . Ich autorem jest Lukas Sutarik.

Na zamieszczonych fotografiach widać zjawisko, które wprawiło w osłupienie wielu internautów. Publikację na profilu opatrzono krótkim opisem: „ Mini trąba powietrzna w Tatrach Słowackich”.

Jak powstaje trąba powietrzna?

Trąba powietrzna to wirująca gwałtownie kolumna powietrza. Powstaje, gdy spotkają się ze sobą dwa prądy powietrza: ciepły i zimny.

Ciepłe powietrze znajduje się początkowo niżej. Później zimne powietrze opada, a ciepłe – przesuwa się do góry. To z kolei doprowadza do powstania napędzającego się wiru i uformowania trąby powietrznej. Zjawisko występuje na każdym kontynencie, poza Antarktydą. Lej trąby powietrznej może osiągać nawet 4 km szerokości.

W lipcu po polskiej stronie Tatr, w okolicach Szaflar i Nowego Targu, zaobserwowano właśnie lej kondensacyjny. Wcześniej Łowcy Burz informowali o możliwości wystąpienia w tym rejonie trąby powietrznej.

Droga nad Morskie Oko zamknięta. Turyści nie będą zadowoleni
Rzeźnia nad Morskim Okiem trwa. Obietnice górali na nic się nie zdały
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewkowicz-Popławska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy