Turysci.pl
TPN zamyka kolejny rejon Tatr

fot. wikimedia.org/Adam Opioła/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

TPN zamyka kolejny rejon wspinaczkowy. Znaleziono drugie gniazdo sokoła wędrownego

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

TPN poinformował w czwartek po południu o zamknięciu kolejnego rejonu wspinaczkowego. Zakaz wejścia dotknie szczególnie taterników oraz narciarzy ekstremalnych. Decyzja spowodowana jest potwierdzeniem pojawienia się drugiego gniazda sokoła wędrownego w okolicy Kazalnicy Cubryńskiej.

  • 1 kwietnia Tatrzański Park Narodowy poinformował o zamknięciu części dróg wspinaczkowych z uwagi na pojawienie się na ścianie Kościelca gniazda sokoła wędrownego

  • 8 kwietnia zamknięty został rejon Kazalnicy Cubryńskiej, bo pracownicy Parku potwierdzili pojawienie się drugiego gniazda

  • TPN poinformował, że rejony wspinaczkowe pozostaną zamknięte aż do 31 lipca

TPN w czwartek 8 kwietnia po godzinie 15:00 przekazał wiadomość o zamknięciu kolejnego rejonu wspinaczkowego. Zakaz wejścia na wymienione w dalszej części tekstu odcinki ma obowiązywać aż do 31 lipca. Związane jest to z potwierdzeniem pojawienia się drugiego gniazda sokoła wędrownego, które zlokalizowano w rejonie Kazalnicy Cubryńskiej.

TPN zamyka kolejny rejon wspinaczkowy

Jak wynika z wpisu opublikowanego na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego na Facebooku, o drugim gnieździe donieśli taternicy. Następnie informacja ta potwierdzona została przez pracowników TPN. Rejon wspinaczkowy pozostanie zamknięty aż do chwili opuszczenia gniazda przez sokoli przychówek.

Tunezja zaostrza przepisy dla turystów

Tunezja zaostrza restrykcje dla turystów do końca kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Zakaz wstępu dotyczy poniższych odcinków, przeznaczonych dla taterników oraz narciarzy ekstremalnych:

  • Żleb Krygowskiego;

  • Mały Kocioł Mięguszowiecki;

  • Niżnia Galeria Cubryńska;

  • Cubryńska Kopka;

  • Ściany opadające z Cubryńskiej Kopki do Mnichowego Żlebu (wraz ze Żlebem Szulakiewicza)

  • Północne ograniczenie stanowi wylot Mnichowego Żlebu (podstawa ściany Kazalnicy Liliowej oraz Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego.

Jak podkreślają pracownicy TPN, do dyspozycji narciarzy nadal pozostaje trasa z Przełęczy Hińczowej przez Wielką Galerię Cubryńską, Mały Kocioł Mięguszowiecki, aż do Morskiego Oka.

Kolejny raz podkreślono również powagę zakazu wstępu na wymienione trasy, których przestrzegać powinien każdy. Sokół wędrowny jest wyjątkowo wrażliwym i cennym gatunkiem, którego w Polsce nie spotyka się często, dlatego tak istotne jest zapewnienie im spokoju.

Seria zakazów w Tatrach

1 kwietnia TPN ogłosił zamknięcie drogi wspinaczkowej od Komina Drewnowskiego do Żlebu Zaruskiego. Spowodowane to było zauważeniem pierwszego gniazda sokoła. Wszystkie ograniczenia związane z pojawieniem się ptaków, obowiązywać mają do końca lipca. Eksperci z Tatrzańskiego Parku Narodowego twierdzą, że do tego czasu ptaki powinny już opuścić te miejsca. O szczegółach tej sprawy przeczytać można tutaj.

Początkiem miesiąca doszło do wprowadzenia jeszcze jednego ograniczenia. Pierwszego dnia kwietnia zaobserwowano również pojawienie się w górach niedźwiedzicy z dwoma młodymi, które obudziły się ze snu zimowego.

Zwierzęta wędrowały w regionie masywu Małego Kościelca, dlatego wprowadzono zakaz wstępu na 7 szlaków, który obowiązuje do odwołania. Szczegóły ostrzeżenia Tatrzański Park Narodowy Opublikował w poście na swoim profilu na Facebooku, który przeczytać można poniżej.

W związku z zamykaniem kolejnych rejonów TPN przypominamy, że Tatry są miejscem życia tysięcy żywych organizmów. Wędrując po nich jako turyści, pamiętajmy, że to zwierzęta i inne stworzenia są tam najważniejsze i to ich spokój należy szanować. W związku z tym, przebywając w górach, nie śmiećmy, zachowujmy się cicho i szanujmy przyrodę.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TPN

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >