Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > TPN zamyka kolejny rejon wspinaczkowy. Znaleziono drugie gniazdo sokoła wędrownego
Patryk Korzec
Patryk Korzec 08.04.2021 19:37

TPN zamyka kolejny rejon wspinaczkowy. Znaleziono drugie gniazdo sokoła wędrownego

TPN zamyka kolejny rejon Tatr
fot. wikimedia.org/Adam Opioła/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

TPN poinformował w czwartek po południu o zamknięciu kolejnego rejonu wspinaczkowego. Zakaz wejścia dotknie szczególnie taterników oraz narciarzy ekstremalnych. Decyzja spowodowana jest potwierdzeniem pojawienia się drugiego gniazda sokoła wędrownego w okolicy Kazalnicy Cubryńskiej.

  • 1 kwietnia Tatrzański Park Narodowy poinformował o zamknięciu części dróg wspinaczkowych z uwagi na pojawienie się na ścianie Kościelca gniazda sokoła wędrownego

  • 8 kwietnia zamknięty został rejon Kazalnicy Cubryńskiej, bo pracownicy Parku potwierdzili pojawienie się drugiego gniazda

  • TPN poinformował, że rejony wspinaczkowe pozostaną zamknięte aż do 31 lipca

TPN w czwartek 8 kwietnia po godzinie 15:00 przekazał wiadomość o zamknięciu kolejnego rejonu wspinaczkowego. Zakaz wejścia na wymienione w dalszej części tekstu odcinki ma obowiązywać aż do 31 lipca. Związane jest to z potwierdzeniem pojawienia się drugiego gniazda sokoła wędrownego, które zlokalizowano w rejonie Kazalnicy Cubryńskiej.

TPN zamyka kolejny rejon wspinaczkowy

Jak wynika z wpisu opublikowanego na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego na Facebooku, o drugim gnieździe donieśli taternicy. Następnie informacja ta potwierdzona została przez pracowników TPN. Rejon wspinaczkowy pozostanie zamknięty aż do chwili opuszczenia gniazda przez sokoli przychówek.

Zakaz wstępu dotyczy poniższych odcinków, przeznaczonych dla taterników oraz narciarzy ekstremalnych:

  • Żleb Krygowskiego;

  • Mały Kocioł Mięguszowiecki;

  • Niżnia Galeria Cubryńska;

  • Cubryńska Kopka;

  • Ściany opadające z Cubryńskiej Kopki do Mnichowego Żlebu (wraz ze Żlebem Szulakiewicza)

  • Północne ograniczenie stanowi wylot Mnichowego Żlebu (podstawa ściany Kazalnicy Liliowej oraz Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego.

Jak podkreślają pracownicy TPN, do dyspozycji narciarzy nadal pozostaje trasa z Przełęczy Hińczowej przez Wielką Galerię Cubryńską, Mały Kocioł Mięguszowiecki, aż do Morskiego Oka.

Kolejny raz podkreślono również powagę zakazu wstępu na wymienione trasy, których przestrzegać powinien każdy. Sokół wędrowny jest wyjątkowo wrażliwym i cennym gatunkiem, którego w Polsce nie spotyka się często, dlatego tak istotne jest zapewnienie im spokoju.

https://www.facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy/posts/10158422122492569

Seria zakazów w Tatrach

1 kwietnia TPN ogłosił zamknięcie drogi wspinaczkowej od Komina Drewnowskiego do Żlebu Zaruskiego. Spowodowane to było zauważeniem pierwszego gniazda sokoła. Wszystkie ograniczenia związane z pojawieniem się ptaków, obowiązywać mają do końca lipca. Eksperci z Tatrzańskiego Parku Narodowego twierdzą, że do tego czasu ptaki powinny już opuścić te miejsca. O szczegółach tej sprawy przeczytać można tutaj.

Początkiem miesiąca doszło do wprowadzenia jeszcze jednego ograniczenia. Pierwszego dnia kwietnia zaobserwowano również pojawienie się w górach niedźwiedzicy z dwoma młodymi, które obudziły się ze snu zimowego.

Zwierzęta wędrowały w regionie masywu Małego Kościelca, dlatego wprowadzono zakaz wstępu na 7 szlaków, który obowiązuje do odwołania. Szczegóły ostrzeżenia Tatrzański Park Narodowy Opublikował w poście na swoim profilu na Facebooku, który przeczytać można poniżej.

https://www.facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy/posts/10158406930642569

W związku z zamykaniem kolejnych rejonów TPN przypominamy, że Tatry są miejscem życia tysięcy żywych organizmów. Wędrując po nich jako turyści, pamiętajmy, że to zwierzęta i inne stworzenia są tam najważniejsze i to ich spokój należy szanować. W związku z tym, przebywając w górach, nie śmiećmy, zachowujmy się cicho i szanujmy przyrodę.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TPN