"To jest smak nieba". Leśnik zachwala te grzyby, nie wszyscy je zbierają
Co prawda sezon grzybowy dobiega już końca, jednak niektóre z darów jesieni nadal można spotkać w lasach. Oczywiście korzystają z tego jeszcze miłośnicy tej aktywności. Leśnik zdradził, jak przyrządzić jeden z gatunków grzyba, który według niego mógłby śmiało rywalizować o tytuł najsmaczniejszego. Co ciekawe, nie wszyscy je zbierają.
Najsmaczniejszy grzyb
Na facebookowym profilu Nadleśnictwa Baligród należącego do Lasów Państwowych pojawiło się w ostatnim czasie nagranie doświadczonego leśnika, który zachwala jeden z gatunków grzybów występujących w lasach. Kazimierz Nóżka znany wszystkim miłośnikom leśnego życia zdradził, które dary jesieni zdecydowanie warto zbierać podczas grzybobrania, a także wyjawił, jak je przyrządzić.
Co ciekawe, nie wszyscy grzybiarze decydują się zbierać je do swoich koszyków. Być może niektórych z nich myli ich wygląd.
Czytaj też: Tam Polacy polecą na all inclusive w 2025 roku. Turcja będzie miała poważną konkurencję
Nie dla wszystkich sezon nad Bałtykiem się zakończył. W tym miejscu aż się od nich roiLeśnik zachwala mleczaje jodłowe
Mleczaj jodłowy, nazywany przez niektórych po prostu rydzem to jeden z grzybów występujących w polskich lasach. Najczęściej można spotkać go w młodych lasach i glebach piaszczystych. Nie bez powodu jego nazwa nawiązuje do jodeł, bowiem tworzy z nimi symbiozę.
Oprócz zachwalanego również przez leśników smaku ma wiele więcej do zaoferowania. Jest źródłem łatwo przyswajanego białka, zawiera witaminy i ma stosunkowo niską kaloryczność.
Jak przyrządzić rydze?
Zdaniem Kazimierza Nóżki, przyrządzenie rydzy jest banalnie proste, a ich smak wprost rozpływa się w ustach. Wystarczy mieć trochę szczęście i trafić na nie w lesie. Przygotowanie z nich przepysznej przekąski nie jest wcale skomplikowane, jednak należy wiedzieć, jak to dobrze zrobić.
Jak wam się uda spotkać mleczaja jodłowego, potocznie nazywanego u nas rydzem, zbierzcie kilka, nie kilkaset, zanieście do domu, oczyśćcie, połóżcie na patelnię z masełkiem, dajcie popracować temperaturze i zobaczycie co to jest smak nieba - doradza leśnik.