Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Tego miejsca lepiej unikać. Najbardziej niebezpieczna granica na świecie
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 16.09.2023 15:15

Tego miejsca lepiej unikać. Najbardziej niebezpieczna granica na świecie

Granica Meksyku z USA
Fot. EastNews

Nie od dziś wiadomo, że Meksyk uchodzi za jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie. Jak określił dziennik “El Sol de Mexico” znajdująca się tam granica lądowa ze Stanami Zjednoczonymi jest szczególnie niebezpieczna i lepiej jej unikać. Ci, którzy próbowali ją przekroczyć, najczęściej tracili życie.

Najniebezpieczniejsza granica na świecie. Dzieli USA z Meksykiem

To właśnie granica między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi uchodzi za najbardziej niebezpieczną - oświadcza dziennik “El Sol de Mexico”. Sama granica istnieje od 1821 roku, jednak później Amerykanie z myślą o swojej własnej ochronie postawili tam gigantyczny mur, co do dziś spotyka się z krytyką i nie podoba się to szczególnie mieszkańcom Meksyku, którzy nieustannie próbują mimo wszystko granicę przekroczyć.

Według oficjalnych danych zaledwie w ubiegłym roku wiele prób przekroczenia granicy i przejście na stronę amerykańską nie tylko było nieudanych, ale bardzo często kończyły się śmiercią. W 2022 odnotowano co najmniej 686 migrantów, w znaczącym stopniu pochodzących z ubogich krajów Ameryki Środkowej, którzy stracili życie lub zaginęli. 

Tysiące zgonów na granicy między USA a Meksykiem

Jak zdradza dziennik “El Sol de Mexico”, od 2014 roku prowadzone są statystyki, które wskazują, że od tego czasu Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji zarejestrowała co najmniej 4664 przypadki zgonów, a także zaginięć tych, którzy próbowali przekroczyć granicę dzielącą USA i Meksyk i tych, którzy po prostu znajdowali się w pobliżu.

Najczęściej osoby znajdujące się wzdłuż granicy umierały na skutek utonięcia. Takich przypadków odnotowano 212. 71 osób zginęło w wypadkach drogowych, a 156 zmarło w wyniku wygłodzenia i braku wody. Niemalże połowa migrantów to osoby, które straciły życie próbując uciec z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Bez jedzenia i wody nie miały szans przejść przez pustynie Sonora i Chihuahua wiodące do granicy. 

Raport OIM

W porównaniu z poprzednimi latami zgonów w tym miejscu jest nieco mniej. Nie zmienia to jednak faktu, że granica między Meksykiem a USA wciąż nie należy do bezpiecznych. “Wprawdzie łączna liczba śmiertelnych ofiar wśród migrantów zmalała o 8 procent w porównaniu z rokiem 2021, ale prawdopodobnie jest ona w rzeczywistości wyższa, niż to wynika z informacji, którymi oficjalnie dysponujemy, brak bowiem w tym raporcie oficjalnych danych z okręgu przygranicznego w Teksasie oraz meksykańskiej agencji poszukiwawczo-ratowniczej” - czytamy w raporcie OIM.