Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Pechowy finał luksusowego rejsu. 206 osób czeka na ratunek kilka dni
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 13.09.2023 17:15

Pechowy finał luksusowego rejsu. 206 osób czeka na ratunek kilka dni

wycieczkowiec
fot. SIRIUS/Arctic Command

Luksusowy statek wycieczkowy pod banderą Bahamów przewożący 206 osób utknął w odległej Grenlandii po tym, jak osiadł na mieliźnie na początku tego tygodnia. 

Pasażerowie od kilku dni czekają na ratunek. Choć nie planowali tak długiego rejsu, na pewno go nie zapomną. 

Wszystkiemu winna mielizna

Grenlandia to częściowo suwerenne terytorium Danii na północnym Oceanie Atlantyckim, zamieszkane przez zaledwie 57 tys. osób. Przyciąga turystów swoim surowym krajobrazem i rozległą pokrywą lodową na znacznej część wyspy. 

Statek osiadł na mieliźnie w poniedziałek podczas zwiedzania parku narodowego Alpefjord, około 1400 km na północny wschód od stolicy Grenlandii. Będzie go próbował uwolnić statek rybacki należący do tamtejszego rządu. 

Przypływ nie pomógł. Statek ani drgnął

Załoga podjęła już wcześniej dwie nieudane próby samodzielnego uwolnienia statku podczas przypływu. Duńskie dowództwo wojskowe podało, że nie zdołały jednak podnieść 104-metrowego wycieczkowca Ocean Explorer na tyle, by go uwolnić. "Przypływ, który nadszedł w ciągu dnia, czasu lokalnego, nie zapewnił pożądanej pomocy, aby płynąć dalej" – poinformowano w oświadczeniu cytowanym przez Reutersa. Ludzie na pokładzie "są w trudnej sytuacji, ale biorąc pod uwagę okoliczności, atmosfera na statku jest dobra i wszyscy na pokładzie mają się dobrze” – dodano. 

Zdjęcia zrobione przez samolot duńskich sił powietrznych pokazały Ocean Explorer siedzący w pozycji pionowej na spokojnych wodach przy świecącym słońcu. Jak zapewnia australijski operator wycieczek Aurora Expeditions, pasażerowie i załoga pozostali bezpieczni na pokładzie.  

Wycieczkowiec ma kilka restauracji

Park narodowy Alpefjord, który był celem wycieczki, znajduje się w odległym zakątku Grenlandii, około 240 kilometrów od najbliższej osady, Ittoqqortoormiit, która sama znajduje się prawie 1400 kilometrów od stolicy kraju, Nuuk.

Każdego roku wzdłuż wybrzeża Grenlandii pływają dziesiątki statków wycieczkowych, dzięki czemu pasażerowie mogą podziwiać malowniczy górzysty krajobraz z fiordami oraz drogami wodnymi wypełnionymi górami lodowymi o różnych rozmiarach. 

Ocean Explorer został zbudowany w 2021 roku. Według strony internetowej właściciela, Sunstone Group, wycieczkowiec ma 77 kabin, 151 łóżek pasażerskich i 99 łóżek dla załogi oraz kilka restauracji.