Turysci.pl Polska W Tatrach przebudziły się niedźwiedzie. W sieci pojawiły się zdjęcia odcisków łap
Fot. Facebook.com/Tatrzański Park Narodowy/Tadeusz Zwijacz TPN

W Tatrach przebudziły się niedźwiedzie. W sieci pojawiły się zdjęcia odcisków łap

5 marca 2021
Autor tekstu: Ania Radke

Tatry są miejscem, gdzie można czasem spotkać dzikie zwierzęta. Trzeba jednak bardzo uważać, żeby nie trafić na niedźwiedzia. Jeden z nich wybudził się właśnie z zimowego snu. Tatrzański Park Narodowy na swoim Facebooku opublikował zdjęcia odcisków łap.

Tatry powoli przygotowują się do wiosny, a wraz z nią cała przyroda budzi się do życia. Tatrzański Park Narodowy opublikował na swoim Facebooku odciski łap niedźwiedzia. W związku ze zmieniającą się porą roku wprowadzono też dodatkowe ograniczenia.

W Tatrach przebudził się niedźwiedź

Tropy na tatrzańskim szlaku uwiecznił Tadeusz Zwijacz z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że ślady te pozostawił niedźwiedź, który właśnie wybudził się z zimowego snu. W innym artykule pisaliśmy, co należy zrobić w przypadku spotkania na swojej drodze dzikiego zwierzęcia.

Tatrzański Park Narodowy przekazał, że ślady niedźwiedzia w Dolinie Strążyskiej obserwowane są już od kilku dni. To znak, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Dlatego też podjęto decyzję o ograniczeniu dostępności szlaków dla turystów, które weszły w życie od 1 marca.

To szczególny czas dla przyrody, dlatego przypominamy, że od 1 marca na szlaki zapraszamy wyłącznie od świtu do zmierzchu – czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego na Facebooku.

Tak, to ON 🐻 Od kilku dni obserwujemy już ślady niedźwiedzia w Dolinie Strążyskiej. To znak, że wiosna zbliża się...

Opublikowany przez Tatrzański Park Narodowy Czwartek, 4 marca 2021

Zakaz poruszania się po Tatrzańskim ParkuNarodowym obowiązuje przez większą część roku w okresie od 1 marca do 30 listopada. Ma to związek z ochroną tamtejszej przyrody, ale również dbaniem o bezpieczeństwo turystów.

Zmiany te mają umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczenie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. Dla niektórych gatunków noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale także wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń.

Wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdujemy właśnie nad ranem – czytamy we wpisie.

Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą – tłumaczy TPN w komunikacie na stronie internetowej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Facebook

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy