Turysci.pl
tatry topy niedźwiedzia

Fot. Facebook.com/Tatrzański Park Narodowy/Tadeusz Zwijacz TPN

W Tatrach przebudziły się niedźwiedzie. W sieci pojawiły się zdjęcia odcisków łap

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Tatry są miejscem, gdzie można czasem spotkać dzikie zwierzęta. Trzeba jednak bardzo uważać, żeby nie trafić na niedźwiedzia. Jeden z nich wybudził się właśnie z zimowego snu. Tatrzański Park Narodowy na swoim Facebooku opublikował zdjęcia odcisków łap.

Tatry powoli przygotowują się do wiosny, a wraz z nią cała przyroda budzi się do życia. Tatrzański Park Narodowy opublikował na swoim Facebooku odciski łap niedźwiedzia. W związku ze zmieniającą się porą roku wprowadzono też dodatkowe ograniczenia.

W Tatrach przebudził się niedźwiedź

Tropy na tatrzańskim szlaku uwiecznił Tadeusz Zwijacz z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że ślady te pozostawił niedźwiedź, który właśnie wybudził się z zimowego snu. W innym artykule pisaliśmy, co należy zrobić w przypadku spotkania na swojej drodze dzikiego zwierzęcia.

samolot American Airlines lądował awaryjnie

Awaryjne lądowanie Boeinga 737 MAX w USA. Na pokładzie 95 pasażerów, kapitan wykrył usterkę

CZYTAJ DALEJ

Tatrzański Park Narodowy przekazał, że ślady niedźwiedzia w Dolinie Strążyskiej obserwowane są już od kilku dni. To znak, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Dlatego też podjęto decyzję o ograniczeniu dostępności szlaków dla turystów, które weszły w życie od 1 marca.

To szczególny czas dla przyrody, dlatego przypominamy, że od 1 marca na szlaki zapraszamy wyłącznie od świtu do zmierzchu – czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego na Facebooku.Zakaz poruszania się po Tatrzańskim ParkuNarodowym obowiązuje przez większą część roku w okresie od 1 marca do 30 listopada. Ma to związek z ochroną tamtejszej przyrody, ale również dbaniem o bezpieczeństwo turystów.

Zmiany te mają umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczenie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. Dla niektórych gatunków noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale także wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń.

Wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdujemy właśnie nad ranem – czytamy we wpisie.

Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą – tłumaczy TPN w komunikacie na stronie internetowej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook

Podobne artykuły

Zbiórka dla Pana Michała

Polska

Pan Michał zdobył Koronę Gór Polski, teraz potrzebuje pomocy

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >