tanie liniefot. pixabay.com/ RainerPrang

Tanie linie lotnicze wprowadzają dodatkowe opłaty. Podróżni zapłacą więcej m.in. za bagaż podręczny

Tanie linie lotnicze wprowadzają dodatkowe opłaty dla podróżnych. Brytyjski easyJet poszedł w ślady Ryanaira oraz Wizz Aira i niemal zlikwidował możliwość wliczenia bagażu podręcznego w cenę biletu. Nie jest to jednak jedyna zmiana, którą zafundowali podróżnym przewoźnicy.

Tanie linie lotnicze są znakomitym rozwiązaniem dla osób, które chcą niskim kosztem poznać świat. Niestety, aby zrobić to w najbardziej niskobudżetowej formie, należy zrezygnować nie tylko z wygody, ale i bagażu. Wzrastają bowiem opłaty dodatkowe u przewoźników.

Tanie linie wprowadzają dodatkowe opłaty

EasyJet zapowiedział wprowadzenie nowej polityki bagażowej już w grudniu, jednak weszła ona w życie dopiero teraz, czyli od 10 lutego. Do tej pasażerowie tego przewoźnika mieli możliwość zabrania ze sobą w na pokład w cenie standardowego biletu 1 sztukę bagażu o maksymalnych wymiarach 56x45x25 cm. W praktyce są to rozmiary np. małej walizki na kółkach.

Obecnie w cenę biletu wliczona jest jedna sztuka bagażu podręcznego o wymiarach 45x36x20 cm, czyli jak średniej wielkości plecak o praktycznie dwa razy mniejszej powierzchni niż walizka. Nie można go również wkładać do schowków bagażowych nad głową. Jak poinformował przewoźnik, musi się on zmieścić pod fotelem przed nami.

Aby zabrać ze sobą dodatkowy bagaż, należy za niego dodatkowo zapłacić. Walizkę na pokład mogą zabrać ze sobą pasażerowie, którzy wykupią fotele z większym miejscem na nogi oraz ci, którzy wykupią bilet w droższej taryfie elastycznej FLEXI. Duży bagaż podręczny mogą natomiast zabrać ze sobą te osoby, które wykupią usługę Hands Free, w cenie 7 GBP za odcinek lotu. W tej sytuacji bagaż należy nadać na lotnisku.

W Zakopanem tłumy turystów pierwszy dzień po zniesieniu restrykcjiW Zakopanem tłumy turystów pierwszy dzień po zniesieniu restrykcjiCzytaj dalej

Nowa polityka bagażowa weszła w życie od 10 lutego i obowiązuje wszystkie rezerwacje na loty wykupione po 1 grudnia 2020 roku (czyli od momentu ogłoszenia nowej taryfy). Linia twierdzi jednak, że zmiany te będą pozytywne dla pasażerów, ponieważ dzięki temu usprawniony zostanie proces wchodzenia do samolotów oraz poprawi się ich punktualność.

Nowe zasady obowiązują również w samolotach Wizz Air. Przewoźnik skrócił też czas na dokonanie bezpłatnej zmiany rezerwacji w przypadku odwołania lotu. Jak tłumaczą w rozmowie z Fly4Free, linia zdecydowała się na powrót do oryginalnych terminów, które są zgodne z przepisami UE.

Przewoźnik również zwiększył opłatę za dodatkowy bagaż, o czym pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Wizz Air oferuje obecnie dynamiczną taryfę, a cena za bagaż różni się od szeregu czynników, a więc m.in. trasy, długości lotu czy terminu podróży.

Ryanair również nie próżnuje jeżeli chodzi o wprowadzanie zmian. Przewoźnik ogłosił bowiem skrócenie czasu na dokonanie odprawy on-line dla osób, które nie wykupią usługi wyboru miejsca w samolocie, z 48 do 24 godzin. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Fly4Free

Następny artykuł