Turysci.pl Polska Tak właśnie oszukują turystów w Krakowie. “Janusze gastronomii” coraz cwańsi
Fot. Marlena Kaczmarek, X/MichałOrzołek

Tak właśnie oszukują turystów w Krakowie. “Janusze gastronomii” coraz cwańsi

20 maja 2024
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

W miejscach bardzo obleganych przez turystów bardzo łatwo paść ofiarą oszustwa. Jeden użytkowników platformy X po wizycie w Restauracji Pod Wawelem w Krakowie, podzielił zdjęciem dość nietypowego paragonu, który od razu wzbudził jego podejrzenia. “Na początku informacja - płatność tylko gotówką. Potem otrzymany paragon nie zawierał NIPu, daty i innych wymaganych danych” - czytamy we wpisie na profilu @MichalOrzolek.

To samo zdjęcie ukazało się stronie wykop.pl, gromadzącej najciekawsze informacje znalezione przez internautów w sieci. Nie trzeba było długo czekać na pierwsze komentarze. “To oznacza, że sprzedaż nie została zarejestrowana na kasie fiskalnej, co prowadzi do ukrywania realnych dochodów przez przedsiębiorcę” - czytamy.

Restauracja w Krakowie wystawiła podejrzany paragon

Polacy chętnie odwiedzają miasto Kraków podczas weekendowych wypadów. Uwielbiają je także obcokrajowcy. Restauracji i knajp tam zdecydowanie nie brakuje, a ta nazwana Restauracją pod Wawelem cieszy się niemałą popularnością. Jeden z użytkowników platformy X odwiedził ją 18 maja, w sobotę. Płatność kartą nie była możliwa, co jest dość rzadko spotykanym zjawiskiem, szczególnie w tak obleganym miejscu.

To, co jednak najbardziej go zdziwiło, to paragon, na którym zdawało się brakować kilku istotnych informacji. Turyści niekiedy rezygnują, by obsługa w ogóle wystawiła takie pokwitowanie, a to duży błąd.

"Janusze gastronomii". Internauci oburzeni

Okazuje się, że w Krakowie nie jest to obce zjawisko. "Krakowski standard ;) zwłaszcza na Kazimierzu dziwnym trafem masowo nie działają terminale, jakiś trójkąt bermudzki, zakłócenia, nie wiem. Na taką skalę niespotykane w innych miastach" - komentuje pan Jan. "Też byłam ostatnio w Krakowie i też mnie to spotkało. Zareagowałam podobnie, a dodatkowo od razu poinformowałam KAS_Krakow o tym incydencie" - potwierdza turystka, pani Agata.

"Gastronomia w atrakcyjnych turystycznie miejscach to jedna wielka szara strefa. Zakopane czy Kraków to gwiazdy w tej przestrzeni. Awarie terminali są normą" - komentują w serwisie X internauci.

Konsekwencje za rachunek kelnerski

Czy taka praktyka jest legalna? “Wydawanie rachunków kelnerskich zamiast paragonów fiskalnych jest niezgodne z prawem i może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zarówno właściciel restauracji, kierownik zmiany, jak i kelner, którzy stosują tę praktykę, mogą ponieść konsekwencje prawa. Taki rachunek służy przede wszystkim do rozliczeń między pracodawcą a pracownikami, a nie jest dokumentem potwierdzającym zakup klienta. Jeśli otrzymujemy rachunek kelnerski, to istnieje prawdopodobieństwo, że transakcja nie została zarejestrowana na kasie fiskalnej, co oznacza uniknięcie opodatkowania i działanie w tzw. "szarej strefie" - wskazuje jeden z użytkowników.

Czytaj też: O 12:15 Kasprowy Wierch zaskoczył. Turyści w Tatrach się tego nie spodziewali

Tablice ogłoszeniowe pękają w szwach. Polacy pozbywają się ich na potęgę
Dodatkowe opłaty w słynnym uzdrowisku. Sprytni kuracjusze "wchodzą bokiem"
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy