Turysci.pl Polska Tajemniczy pleń na szlaku w Bieszczadach. Zachwyca i obrzydza równocześnie
Fot. Pixabay

Tajemniczy pleń na szlaku w Bieszczadach. Zachwyca i obrzydza równocześnie

10 lipca 2023
Autor tekstu: Magda Antoł

W Bieszczadach można spotkać wiele fascynujących gatunków zwierząt. Jednak wśród nich znajdziemy również takie stworzenia, które równocześnie zachwycają i obrzydzają swoim wyglądem. Niejednemu turyście na ich widok zmroziłoby krew w żyłach.

Na Facebooku nadleśnictwo Baligród udostępniło film przedstawiający niezwykle rzadki i odrażający widok. Tysiące pełzających owadów wzbudziło fascynację i obrzydzenie w internautach.

Tajemnicza masa larw w Bieszczadach zszokowała internautów

Nadleśnictwo Baligród, obejmujące obszar północno-zachodniej części Bieszczad, postanowiło udostępnić swoim obserwującym film. Jego autorem jest Roman Pasionek, który uchwycił na nim niezwykle rzadkie zjawisko. Tysiące larw owadów pełzało po ziemi, złączone w jedną masę.

W komentarzach pod filmem część osób zazdrościła Romanowi doświadczenia tego zjawiska. Natomiast resztę zszokował i obrzydził widok tysięcy larw skupionych w jednym miejscu.

“Wow! Ale się trafiła obserwacja! Zazdroszczę i chciałabym kiedyś zobaczyć pleń w naturze”

“Nie zachwyca ... raczej odstręcza... raczej rzadko można zaobserwować. Podobno przypisywano temu zjawisku różne magiczne właściwości” - pisali komentujący.

Ta masa larw owadów to pleń

Czym są te larwy, które tysiącami przemierzają Bieszczady? Jak się okazuje, jest to tzw. pleń. A dokładniej pełznąca masa, która składa się z tysięcy larw muchówki z gatunku ziemiórki pleniówki. Można ją spotkać głównie w wilgotnych lasach i na obszarach górzystych. Widok pełznących larw muchówki jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Pierwszym zoologiem, który je opisał, był Caspar Schwenckfeld.

Pleń a przesądy

Pleń była obecna nie tylko w opracowaniach zoologicznych, ale też w przesądach. Dawniej wierzono, że jej pojawienie się przepowiadało nadchodzące nieszczęście. Była również używana w zabiegach magicznych przez górali tatrzańskich. Zbierali, suszyli, święcili oraz rozsypywali larwy w stodołach i stajniach, aby w tamtych miejscach zapewniły dobrobyt. Jeśli pleń zmierzała ku północy, to zwiastowała dobre zbiory.

Niesamowity spektakl na polskim niebie. Zdjęcia rzadkiego zjawiska was oczarują
Najsłynniejszy szlak w Tatrach zamknięty do odwołania. Park nie mógł tego uniknąć
Obserwuj nas w
autor
Magda Antoł
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy