Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > "Tajemniczy ogród" na Śląsku. Niezwykły pomysł na jednodniową wycieczkę
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 09.06.2024 12:37

"Tajemniczy ogród" na Śląsku. Niezwykły pomysł na jednodniową wycieczkę

Arboretum w Lipnie
Fot. Artur Pieczarka / UM Niemodlin / Instagram ewelina.gac

Czasami nie musimy daleko podróżować, aby przenieść się do zupełnie innej krainy. Osoby poszukujące spokojnego wypoczynku na łonie egzotycznej przyrody koniecznie powinny odwiedzić niezwykłe arboretum w Lipnie. Okazy z dalekich krajów zgromadzone w tym miejscu naprawdę potrafią zachwycić, nie bez powodu w mediach społecznościowych miejsce to jest nazywane "tajemniczym ogrodem".  

Co to jest arboretum? Gdzie je można odwiedzić?

Arboretum to nic innego jak pochodzące z języka łacińskiego określenie na ogród, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy pochodzące z odległych stref klimatycznych. Ogrody te powstają w celu ukazania piękna i różnorodności roślin, ale istotny jest też aspekt edukacyjny. Stąd przy arboretach działają często placówki naukowe, które badają zebrane okazy i prowadzą edukację przyrodniczą.

Najwięcej tego typu ogrodów podróżni znajdą na terenie województw pomorskiego, wielkopolskiego i śląskiego. W sumie w Polsce funkcjonuje ich już ponad 40. Jeden z nich znajdziecie w Lipnie w województwie opolskim.

Arboretum w Lipnie działa od prawie 250 lat

Ogród Dendrologiczny w Lipnie został założony około 1783 roku, co sprawia, że jest to najstarsze arboretum w Polsce. Jego autorem był Jan Nepomucen Karol Praschma, właściciel dóbr Niemodlińskich.

Lipno znajduje się zaledwie 30 kilometrów od Opola, więc arboretum może być doskonałym pomysłem na jednodniową wycieczkę dla okolicznych mieszkańców. 

Czytaj więcej:  Pojawia się jak duch na plaży obok Darłowa. Wszyscy turyści chcą go zobaczyć
 

Arboretum w Lipnie - najciekawsze okazy

Na terenie ogrodu rośnie wiele gatunków drzew ze strefy umiarkowanej Ameryki Północnej, Azji i Europy Południowej. Do najcenniejszych drzew zachowanych na obszarze Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Lipno należą azalia gandawska, berberys koreański, choina kanadyjska, grujecznik japoński, mahonia pospolita, pigwowiec japoński, strączyn żółty, tulipanowiec amerykański, żywotnik olbrzymi i wiele innych. Na terenie ogrodu wytyczone są ścieżki edukacyjne, a przed egzemplarzami drzew i krzewów znajdują się tabliczki informacyjne.

Źródło: niemodlin.pl

Zobacz też: Pasażerowie osłupieli. Lotnisko w Radomiu podsumowuje swój pierwszy rok