Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Pasażerowie osłupieli. Lotnisko w Radomiu podsumowuje swój pierwszy rok
Natalia Księżak
Natalia Księżak 14.05.2024 11:58

Pasażerowie osłupieli. Lotnisko w Radomiu podsumowuje swój pierwszy rok

lotnisko raodm
fot.Wojciech Olkusnik/East News

Nie było hucznej imprezy, polityków i gromkich gratulacji. Lotnisko w Radomiu swoje pierwsze urodziny obchodziło w ciszy. Podobnej ciszy, jaka na co dzień panuje na terminalu pasażerskim. Siatka połączeń z nowego lotniska wyraźnie się skurczyła. Choć lotnisko w Radomiu nie raz padło już ofiarą niewybrednych żartów, to teraz nie ma już absolutnie powodów do śmiechu.

Zdjęcie, które ilustruje artykuł zostało zrobione dokładnie rok temu - podczas wielkiego otwarcia Portu Lotniczego w Radomiu. Na tablicy widać dokładnie jeden odlot i jeden przylot. Można powiedzieć, że od tego czasu praktycznie nic się nie zmieniło…

Lotnisko w Radomiu po pierwszym roku działania. Nie ma powodów do żartów...

Dokładnie 27 kwietnia minął rok od uruchomienia Lotniska Warszawa-Radom. Ta rocznica przeszła przez media niemal bez echa. Nie było wielkiej fety, hucznych urodzin i uścisków dłoni... 

Krótko po otwarciu, wiceprezes PPL Stefan Świątkowski zapowiadał, że radomskie lotnisko ma osiągnąć liczbę 1 mln pasażerów w ciągu 2-3 lat swojej działalności. Cóż…W czasie swoje pierwszego roku działalności port odprawił ponad 130 tys. pasażerów. 

“Od początku funkcjonowania Lotnisko Warszawa-Radom odprawiło dokładnie 130.453 podróżnych” - informuje biuro prasowe lotniska. “Szczególnym okresem dla portu był z pewnością sezon wakacyjny 2023 roku, kiedy w Radomiu od czerwca do końca września obsłużono blisko 75,5 tys. podróżnych” - dodaje. 

Gdzie można polecieć z Lotniska Warszawa-Radom?

W ciągu pierwszego roku działania z lotniska operowało czterech przewoźników: PLL LOT, Enter Air, Wizz Air i Skyline Express. Wycieczki z wylotem z radomskiego portu oferowało aż 7 biur podróży: ITAKA, Rego Bis, Coral Travel, TUI, Nekera, Greckie Podróże i Anex Tour.

Lotnisko obsługiwało też w okresie wakacyjnym połączenia czarterowe. W siatce połączeń znalazło się łącznie osiem kierunków: Rzym, Paryż, Preweza, Tirana, Warna, Antalya, Szarm el-Szejk i Larnaka.

Jak dziś wygląda inwestycja za 800 mln złotych? Pracownicy są, działa sklep, tylko podróżnych z reguły brak. Nie brakowało dni, gdy z Radomia nie startował żaden pasażerski samolot. Obecnie, turyści z Radomia mogą dostać się jedynie LOT-em do Rzymu lub Wizz Airem do Larnaki na Cyprze.

Zobacz też: Ulubione uzdrowiska polskich kuracjuszy. Te sanatoria to hit każdego sezonu
 

Po co powstało lotnisko Warszawa-Radom? "Gigantomania większa niż CPK"

“Patrząc na lotnisko w Radomiu przez pryzmat wyników finansowych, nie mam wątpliwości, że w dającej się przewidzieć przyszłości nie ma szans na wypracowanie kilkuset milionów złotych skumulowanego zysku. Nie jestem też przekonany, że lotnisko to przyniesie szczególnie duże korzyści dla regionu” - mówi w rozmowie z Money.pl dr Adam Hoszman z Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności w Szkole Głównej Handlowej.

W związku z tym, w Porcie Lotniczym w Radomiu zapowiedziany został audyt. “Biorąc pod uwagę koszty budowy i potencjał ruchu, lotnisko w Radomiu nigdy nie będzie rentowne. Prawdziwą gigantomanią w polskim lotnictwie nigdy nie był CPK, tylko właśnie Radom” - w rozmowie z Money.pl gorzko podsumował sprawę portu Dominik Sipiński, analityk rynku lotniczego ch-aviation.com i Polityki Insight.

Zobacz też: "Polska Chorwacja" będzie hitem tych wakacji. Tego miejsca nie można przegapić