Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > "Polska Chorwacja" będzie hitem tych wakacji. Tego miejsca nie można przegapić
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 13.05.2024 16:54

"Polska Chorwacja" będzie hitem tych wakacji. Tego miejsca nie można przegapić

Zakrzówek w Krakowie
Fot. Marlena Kaczmarek / Turysci.pl

Kraków przyciąga wielu turystów z kraju i świata swoimi zabytkami oraz ciekawą historią. Spośród szerokiej oferty atrakcji, jaką proponuje stolica Małopolski, jedna może zaskoczyć. Po kilkunastu minutach spędzonych w tramwaju możemy nagle przenieść się z Krakowa do "polskiej Chorwacji".

Zakrzówek - "polska Chorwacja"

Kąpielisko na terenie parku Zakrzówek zostało otwarte w czerwcu ubiegłego roku. Momentalnie miejsce stało się hitem wśród mieszkańców, jednak z uwagi na położenie z dala od centrum Krakowa, wielu turystów nie zdaje sobie sprawy o tej atrakcji.

Dawniej było tam dzikie kąpielisko na terenie nieczynnego kamieniołomu wapienia. To właśnie otoczenie zbiornika wodnego wysokimi skałami sprawia, że momentalnie możemy poczuć się jak w Chorwacji.

Przebudowa zalewu Zakrzówek

Obecnie na terenie kąpieliska znajduje się pięć podwieszanych basenów o różnej głębokości, które imponują swoim wyglądem, zwłaszcza gdy spojrzymy na nie z góry kamieniołomu. Dzięki różnorodnym basenom każdy znajdzie dla siebie bezpieczne miejsce do wodnych uciech i spokojnie można pojawić się tam z dziećmi.

Ucywilizowanie Zakrzówka było konieczne z uwagi na liczne wypadki, niestety często o tragicznych skutkach, które miały miejsce na dzikim kąpielisku. 
 

Nie tylko kąpiele

Podczas inwestycji, która rozpoczęła się w 2019 roku, władze Krakowa zrealizowały nie tylko baseny na terenie zalewu Zakrzówek. Powstała również niezbędna infrastruktura higieniczna, ale także ścieżki spacerowe, stoły do ping-ponga, ściany wspinaczkowe, punkty obserwacyjne, huśtawki i siłownie oraz miejsca piknikowe. To wszystko w otoczeniu bujnej zieleni.

Wokół Zakrzówka zaczyna rozbudowywać się oferta gastronomiczna, która powinna być gotowa na tegoroczne wakacje. To nie koniec dobrych wiadomości. Wstęp na kąpielisko jest darmowy, warto jednak pamiętać, że na terenie Zakrzówka może przebywać maksymalnie 600 osób. W szczycie sezonu lepiej pojawić się tam z samego rana, aby mieć pewność, że przy basenach starczy dla nas miejsca.  

Zobacz też: Rzymianie mówili na nie “Wyspy Bogów”. Turkusowa woda i perłowy piasek cię urzekną