Tajemnicze budowle w górach. Wiadomo, że nie mieszkali tam ludzie
Na niezwykłe struktury badacze trafili na terenie Arabii Saudyjskiej. Chociaż nie zamieszkiwali ich ludzie, to dostarczają wiele informacji na temat dawnego stylu życia na tych terenach.
1000-letnie pasieki
Archeolodzy ogłosili, że na przykuwające uwagę budowle trafili w górach Sarawat w zachodniej części Arabii Saudyjskiej. Od razu oceniono, że odkrycie może dostarczyć wielu nowych informacji o społecznościach, które zamieszkiwały te tereny.
Obiekty znajdują się na zboczach wzgórz, a dokładnie na terenie opuszczonej wsi Al Kharfi. Ich wiek oceniono na około 1000 lat. Czym są? Badacze uznali, że to dawne pasieki. A to oznacza, że mieszkańcy aktywnie czerpali z dobrodziejstwa pszczół i pozyskiwali miód.
Wrażenie robi rozmach. Na miejscu zlokalizowano co najmniej 1300 uli.
Czytaj także: Huk i nagle wyskakują z zarośli. Plażowicze w Krynicy uciekają w popłochu przed nimi
Dawna pasieka zdradza sekrety przeszłości
Pszczelarskie tradycje na badanym terenie nie są dla naukowców szczególnym zaskoczeniem. Już wcześniej zdobyto dowody, że produkcją miodu ludzie zajmowali się od czasów starożytnych. Jak donosi Focus: „O miejscowych wyrobach pisali nawet zagraniczni historycy, tacy jak Strabon. Grek twierdził, że miody z tych okolic były wybitny”.
Na pewno jednak ciekawa badawczo jest infrastruktura, która okazuje się bardzo rozległa. Dawne pasieki to setki kamiennych uli, ale też tarasy bogato porośnięte roślinnością. Pszczoły miały ułatwiony dostęp do sadów i ogrodów. Na terenie znajdowały się również spichlerze.
Imponująca konstrukcja
Pasieki są elementem naukowej układanki. Badacze w górach Sarawat próbują poznać i zrozumieć przeszłości wsi Al Kharfi, zgłębić jej sekrety za sprawą infrastruktury gospodarczej i mieszkalnej.
Najpewniej ule były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ich struktura była strategicznie przemyślana, zarówno pod względem lokalizacji, jak i konstrukcji specjalnych kolumn i tarasów. Zadbano nawet o wieże strażnicze i budynki, które miały służyć ochronie pasieki.
Okolica słynie z ponad 50 gatunków aromatycznych roślin. Nie dziwi zatem, że miód z tych terenów cieszył się dużą popularnością w różnych częściach świata.
Czytaj także: Leżały pod polem uprawnym w centralnej Polsce. Zdumiewające odkrycie archeologów
Źródło: Focus