stolice świata bywały różneFot. unsplash.com/@iambrettzeck

Historyczne stolice państw świata. O niektórych wielu nawet nie miało pojęcia

Historyczne stolice państw świata pełne są atrakcji turystycznych, które nawiązują do dawnej rangi ośrodka. Czasem są nawet ciekawsze od obecnych miast stołecznych. Turystom zdarza się pomylić i np. w przypadku Australii mówią, że stolicą jest Sydney, chociaż nigdy nie pełniło takiej funkcji.

Stolice świata zmieniały się na przestrzeni wieków, niektóre państwa podejmowały nawet decyzję o założeniu miasta stołecznego od podstaw. Czasem przeniesienie najważniejszych urzędów odbywa się niepostrzeżenie, a turyści orientują się, że nie znają nazwy stolicy odwiedzanego kraju już po dotarciu na miejsce.

Nieznane stolice świata

Ciekawym przypadkiem jest Australia, która jest stosunkowo młodym krajem. Konstytucja została spisana w 1900 r. a do tej pory oficjalną głową państwa jest królowa Elżbieta II. Wiele osób myśli, że stolicą jest największe miasto, czyli Sydney. Nic bardziej mylnego - tę funkcję pełni Canberra, położona w odległości 280 km.

Zanim zbudowano Canberrę na surowym korzeniu, stolicą było Melbourne. Miasto liczące ponad 5 mln mieszkańców znajduje się nad zatoką Port Phillip Oceanu Indyjskiego i pełni dziś funkcję stolicy stanu Wiktoria. Po 26 latach bycia najważniejszym ośrodkiem w Australii, utraciło swoją rangę przez spór z Sydney.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w dawnej stolicy jest Budynek Wystawy Królewskiej. Obiekt został ukończony w 1880 r. z okazji Międzynarodowej Wystawy w Melbourne. Historycy są zdania, że kopuła budynku była wzorowana na kopule katedry we Florencji. To właśnie tam odbyło się otwarcie pierwszego parlamentu Australii, 9 maja 1901 r. jako inauguracja istnienia niepodległej Australii.

stolice świata

Fot. Melbourne/ unsplash.com/Linda Xu

Stolica Brazylii? Jednak nie Rio de Janeiro

Brazylia kojarzy nam się przede wszystkim z karnawałem w Rio de Janeiro. Wiele osób sądzi, że to właśnie tam znajduje się stolica państwa. Było tak do 1960 r., kiedy ukończono budowę Brasilii w środku dżungli. Nowe miasto przejęło najważniejsze funkcje, by przyciągnąć mieszkańców także w inne regiony kraju. Wcześniej każdy, kto chciał coś osiągnąć, jechał do Rio, które było przeludnione.

Rio de Janeiro jest drugim co do wielkości miastem w Brazylii (po Sao Paulo) i jednym z największych turystycznych ośrodków w kraju. Do największych atrakcji należą posąg Chrystusa Odkupicielka na wzgórzu Corcovado, głowa cukru, stadion Maracanã i plaże Copacabana oraz Ipanema.

Zanim stolicą zostało Rio, tę funkcję pełnił Salvador. Dawna portugalska kolonia była nadzorowana z tego miasta, w którym do dzisiaj zachowały się barokowe budynki. Turyści uwielbiają wycieczki po zabytkowych dzielnicach. Pierwsza stolica utraciła swój status w 1763 r.

stolice świata

Fot. Salvador/ unsplash.com/Matheus Seiji Goto

Włochy to nie tylko Rzym

Rzym jest jedną z tych stolic, które trudno pomylić. Okazuje się, że niewiele osób zna poprzednie stolice Włoch, a było ich dwie. Nowożytne państwo nie zawsze skupiało się wokół Koloseum czy Forum Romanum, a najważniejsze funkcje w latach 1861–1865 pełnił Turyn.

Dzisiejsza stolica prowincji Piemont zachwyca architekturą i pięknymi widokami. Panorama miasta potrafi zaprzeć dech w piersi, a bliskość Alp sprawia, że jest bazą wypadową dla górskich wycieczek.

Przez kolejne 5 lat Florencja pełniła funkcję stolicy, oddając w końcu pałeczkę Rzymowi. Serce Toskanii przyciąga tłumy turystów pragnących nacieszyć oczy wspaniałymi zabytkami. Miasto ma długą historię, która widoczna jest w murach zabytków. Do najbardziej charakterystycznych punktów na panoramie należy kopuła Katedry Matki Boskiej Kwietnej.

stolice świata

Fot. Florencja/ unsplash.com/Phillip Glickman

Ciekawą historię, jeśli chodzi o zmiany stolicy, ma także Polska. Dawniej obowiązywała zasada, że stolica jest tam, gdzie przebywa akurat król. W myśl tej reguły najważniejszym ośrodkiem w państwie mogła być nawet wieś. Z praktycznego punktu widzenia taką rangę przypisywano wybranym miastom. Kolejno były to Gniezno, Kraków, Płock, Kraków, Poznań, Kraków, Lublin, Warszawa, Lublin, a także Łódź. Ostatecznie po odbudowie Warszawy przeniesiono do niej wszystkie najważniejsze urzędy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł