Turysci.pl
stolice świata bywały różne

Fot. unsplash.com/@iambrettzeck

Historyczne stolice państw świata. O niektórych wielu nawet nie miało pojęcia

13 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Historyczne stolice państw świata pełne są atrakcji turystycznych, które nawiązują do dawnej rangi ośrodka. Czasem są nawet ciekawsze od obecnych miast stołecznych. Turystom zdarza się pomylić i np. w przypadku Australii mówią, że stolicą j

Stolice świata zmieniały się na przestrzeni wieków, niektóre państwa podejmowały nawet decyzję o założeniu miasta stołecznego od podstaw. Czasem przeniesienie najważniejszych urzędów odbywa się niepostrzeżenie, a turyści orientują się, że nie znają nazwy stolicy odwiedzanego kraju już po dotarciu na miejsce.

Nieznane stolice świata 

Ciekawym przypadkiem jest Australia, która jest stosunkowo młodym krajem. Konstytucja została spisana w 1900 r. a do tej pory oficjalną głową państwa jest królowa Elżbieta II. Wiele osób myśli, że stolicą jest największe miasto, czyli Sydney. Nic bardziej mylnego - tę funkcję pełni Canberra, położona w odległości 280 km.

Zanim zbudowano Canberrę na surowym korzeniu, stolicą było Melbourne. Miasto liczące ponad 5 mln mieszkańców znajduje się nad zatoką Port Phillip Oceanu Indyjskiego i pełni dziś funkcję stolicy stanu Wiktoria. Po 26 latach bycia najważniejszym ośrodkiem w Australii, utraciło swoją rangę przez spór z Sydney.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w dawnej stolicy jest Budynek Wystawy Królewskiej. Obiekt został ukończony w 1880 r. z okazji Międzynarodowej Wystawy w Melbourne. Historycy są zdania, że kopuła budynku była wzorowana na kopule katedry we Florencji. To właśnie tam odbyło się otwarcie pierwszego parlamentu Australii, 9 maja 1901 r. jako inauguracja istnienia niepodległej Australii.

linda-xu-aGEOsqEi-nk-unsplash

Fot. Melbourne/ unsplash.com/Linda Xu

Stolica Brazylii? Jednak nie Rio de Janeiro

Brazylia kojarzy nam się przede wszystkim z karnawałem w Rio de Janeiro. Wiele osób sądzi, że to właśnie tam znajduje się stolica państwa. Było tak do 1960 r., kiedy ukończono budowę Brasilii w środku dżungli. Nowe miasto przejęło najważniejsze funkcje, by przyciągnąć mieszkańców także w inne regiony kraju. Wcześniej każdy, kto chciał coś osiągnąć, jechał do Rio, które było przeludnione.

Rio de Janeiro jest drugim co do wielkości miastem w Brazylii (po Sao Paulo) i jednym z największych turystycznych ośrodków w kraju. Do największych atrakcji należą posąg Chrystusa Odkupicielka na wzgórzu Corcovado, głowa cukru, stadion Maracanã i plaże Copacabana oraz Ipanema.

Zanim stolicą zostało Rio, tę funkcję pełnił Salvador. Dawna portugalska kolonia była nadzorowana z tego miasta, w którym do dzisiaj zachowały się barokowe budynki. Turyści uwielbiają wycieczki po zabytkowych dzielnicach. Pierwsza stolica utraciła swój status w 1763 r.

matheus-seiji-goto-3Rl CP0fHY-unsplash

Fot. Salvador/ unsplash.com/Matheus Seiji Goto

Włochy to nie tylko Rzym

Rzym jest jedną z tych stolic, które trudno pomylić. Okazuje się, że niewiele osób zna poprzednie stolice Włoch, a było ich dwie. Nowożytne państwo nie zawsze skupiało się wokół Koloseum czy Forum Romanum, a najważniejsze funkcje w latach 1861–1865 pełnił Turyn.

Dzisiejsza stolica prowincji Piemont zachwyca architekturą i pięknymi widokami. Panorama miasta potrafi zaprzeć dech w piersi, a bliskość Alp sprawia, że jest bazą wypadową dla górskich wycieczek. 

Przez kolejne 5 lat Florencja pełniła funkcję stolicy, oddając w końcu pałeczkę Rzymowi. Serce Toskanii przyciąga tłumy turystów pragnących nacieszyć oczy wspaniałymi zabytkami. Miasto ma długą historię, która widoczna jest w murach zabytków. Do najbardziej charakterystycznych punktów na panoramie należy kopuła Katedry Matki Boskiej Kwietnej.

jonathan-korner-pRU-VnBVJMQ-unsplash

Fot. Florencja/ unsplash.com/Jonathan Körner

Ciekawą historię, jeśli chodzi o zmiany stolicy, ma także Polska. Dawniej obowiązywała zasada, że stolica jest tam, gdzie przebywa akurat król. W myśl tej reguły najważniejszym ośrodkiem w państwie mogła być nawet wieś. Z praktycznego punktu widzenia taką rangę przypisywano wybranym miastom. Kolejno były to Gniezno, Kraków, Płock, Kraków, Poznań, Kraków, Lublin, Warszawa, Lublin, a także Łódź. Ostatecznie po odbudowie Warszawy przeniesiono do niej wszystkie najważniejsze urzędy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wikipedia

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >

Świat

Samolot stanął w ogniu tuż przed startem. Przerażające nagranie

Czytaj więcej >